American Bobtail

American Bobtail

American Bobtail kedi cinsi sıcak kanlı ve sevimlidir. Bir çok kişinin ilgisini çekmiş bir kedidir ama onu diğer kedilerden ayıran başka bir özelliği var. Diğer kedilerin aksine American Bobtail ’in kuyruğu normal bir kedinin kuyruğunun üçte biri kadardır. Adeta kuyruğu kesilmiş gibi duran bu kedi türünün kuyruğunun bu halde olmasının sebebi ise tamamen doğal mutasyondur ve bu mutasyona Bobtail mutasyonu adı verilmiştir.

american bobtail kedi cinsi

Tabi American Bobtail ’in bu kadar konuşulmasında kuyruğu büyük bir rol oynuyor olsa da kimi zaman eğlenceli oluşu kimi zaman ise kökeni hakkındaki teorilerle gündeme gelmiştir. Bu kediler yıllar boyunca birçok yerde görülmüşlerdir en çok Japonya’dan Man Adasında rastlandığı söylenmektedir. Bu tür hakkında en bilinen ve kabul gören hikâye ise John ve Brenda Sanders adındaki çiftin arizona’da tatile çıkması ver burada gördükleri kısa kuyruklu kediyi evlerine götürmeleri ve adınıda yodi koymalarıyla ilgilidir. Tabi bu ailenin başka bir kedisi daha vardır ve adı mishindir bir dişi siyam kedisi olan mishi yodi ile çiftleşmesi sonucunda genetik olarak baskın gene sahip olan yoshi olduğundan ortaya kısa kuyruklu bir yavru american bobtail çıkar.

american bobtail kedi cinsi

Daha sonra ailenin yakın dostu olan ve kedi yetiştiriciliği yapan Mind Shoultz’un yodi ve mishinin yavrularını alıp bu kedilerin yetiştiriciliğini yaptı. 1960’lı yılarda amerikada tanınmaya başlandı. Ama bazılarıysa tekir ile siyam veya Birman, Himalayan ile siyam türünün karışımından ortaya çıktığı düşünülüyor. Adından da anlaşılacağı gibi Amerika’ya özgü bir ırktır bu ırk ilk kez 1989 da TICA (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından doğal bir ırk olarak tanıtılmıştır.

2002 yılından sonra ise tüm kedi kuruluşları tarafından bilinen bir tür haline geldi. Ama hala bobtail mutasyonunun nasıl kontrol edileceği bilinmemektedir. Bu ırk hala geliştirilmeye devam etmektedir. Aynı zamanda bu kediler diğer kedilere göre daha yavaş büyümektedir tam bir yetişkin kedi özelliklerini alabilmeleri için 2-3 yıl gerekmektedir bu nedenden dolayı diğer kedilerden daha uzun yaşarlar ortalama yaşam ömürleri 10 - 20 yıl olan bu kediler en uzun yaşayan kedi türlerinden bir tanesidir. Uyrukları ilk bakışta ilginç gelse de genetik olarak hiçbir rahatsızlıkları yoktur ancak Kalça displozisi (kalçanın kusurlu gelişimi ) riskileri vardır. Her ne kadar vahşi görünümlü de olsalar oldukça eğlenceli ve dost canlısılardır eğer eviniz için bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız american bobtail kedi cinsini inceleyebilirsiniz.

american bobtail kedi cinsi

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
2
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir