Annesi Olmayan Yavru Kedi Bakımı

Annesi Olmayan Yavru Kedi Bakımı
bipetnet

BiPet Editörü

Şayet annesi olmayan bir yavru kediye sıcak bir yuva verme işine soyunduysanız zorlu ama bir o kadar da keyifli bir süreç sizi bekliyor demektir. Yavru bir kediyi hayatta tutmak için en önemli 2 konu besleme ve tuvaletini yaptırmadır. Daha önce hiç yavru kedi büyütmemiş olanlar için besleme anlaşılabilirse de tuvaletini yaptırma konusu şaşırtıcı gelebilir. Ancak yavru kediler tuvaletlerini kendileri yapamazlar. Bunun için anneleri popolarını ve cinsel organlarını yalayarak tuvaletlerini yaptırır miniklere. Dolayısıyla annesi olmayan bir kediye bakıyorsanız bunu sizin yapmanız gerekir.

 

Besleme

Öncelikle şunu söylemeliyiz, “yavru kediler sütle beslenir” mottosunu aklınızdan çıkarmalısınız. Çünkü bizlerin içtiği süt yavru kediler için faydalı değil hatta zararlıdır. Ayrıca yavru kedilerin bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için gereksinim duydukları antikorlar da inek sütünde yoktur. Bu nedenle annesiz bir yavru kediye bakmak için ilk tercihiniz bir sütanne bulmaya çalışmak olmalı. Şayet sütanne bulamadıysanız yavru kediler için özel olarak üretilmiş anne sütü tozlarını kullanmalısınız. Anne sütü karışımları yavru kedilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özel olarak formüle edilmiştir ve hazırlaması da oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey paketin üzerinde yazan talimatları uygulamaktır. Ve tabi bir de yavru kedi biberonu almalısınız. Bebek kedilerin ağızları çok küçüktür ve mamayı rahat şekilde içmelerini sağlamak için yavru kedi biberonlarını kullanmanız gerekir. Genellikle bebeği ensesinden tutup sırt üstü elinizin içine yatırarak biberon ile beslemeniz yeterli olur.

Tuvalet

Bebeğinizin mamasını hazırladınız ve biberon ile onu beslediniz. Öyleyse sıra tuvaletini yaptırmaya geldi. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ıslatılmış bir pamuk. Bebeği yine ensesinden tutup ıslak pamuğu poposu ile cinsel organına sürtünce kedicik tuvaletini yapacaktır. Bu işlemi özellikle yemek yedirdikten yarım saat sonra yapmanız kedinin sağlığı açısından önemlidir. Bu arada şayet geceleri minik miyavlamalar ile uykunuzdan uyanırsanız muhtemelen bebecik ya acıkmıştır ya da tuvaleti gelmiştir nedenle geceleri ağlayan bebek kedi ile mutlaka ilgilenmek gerekir.

Uyku

Yavru kediler uyurken sıcaklık ve kalp atışı hissetmek isterler. Yavruların sıcak tutulması çok önemlidir, aksi takdirde vücut ısısında düşüş olabilir ki bu da bebeğin hayatını tehdit eden bir durumdur. Bu yüzden yavruyu yatarken mutlaka sıcak bir yere koymalısınız. Tercihen yumuşak bir yün kazağa sarmanız yerinde olur. Kalp atışına gelince; eğer yapabiliyorsanız bebekle birlikte uyumanız harika olur. Ancak ezilir diye düşünüyor ya da başka nedenle bebeği yanınızda yatıramıyorsanız yattığı kutu ya da sepetin içine tik taklı bir saat koymanız yavrunun huzur içinde uyumasını sağlar. Evet, bunları yaparak tam bir kedi ebeveyni olabilirsiniz ve ilerleyen yıllarda ellerinizle büyüttüğünüz, hayata tutunmasını sağladığınız sevgili kediniz ile harika zaman geçirirken kendinizle de haklı olarak gurur duyabilirsiniz.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir