Bahar Kabusu: Kedilerde Arı sokması

Bahar Kabusu: Kedilerde Arı sokması
bipetnet

BiPet Editörü

Sonunda upuzun bir kışın daha sonuna geldik sayılır, yani bahar kapıya dayandı ve tüm doğa ve insanlar ile birlikte dört ayaklı kankalarımız kediler için de yılın en keyifli zamanı yaklaştı. Kediler bahar aylarının tadını bizlerden çok daha fazla çıkarıyorlar, ancak bahar mevsimi meraklı ve oyuncu kediler için ciddi bir tehlikeyi de getiriyor beraberinde; arı sokması!

Arılar kedileri genellikle yüz bölgesinden sokuyor

Kediler her şeyi kokluyorlar ya da ısırıyorlar bu onların algılama biçimi. Tabi arılar algılamadan falan anlamıyor ve eğer içinde oturdukları ya da çiçek özü topladıkları çiçek bir kedi tarafından koklanırsa anında sokuveriyorlar.Bu nedenle kedilerde arı sokması daha çok yüz bölgesinde görülüyor. Ayrıca kedilerin oyuncu ve meraklı karakterleri de arılar tarafından sokulmalarına neden olabiliyor.

Belirtileri neler?

Kedilerde arı sokması belirtilerini fark etmek pek de zor değil, zira eğer kedi yanınızda sokulduysa bir anda çılgın gibi sıçrayıp,etrafta koşuşturmasından ve çığlık atar gibi sesler çıkartmasından yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hemen fark edeceğinizden şüpheniz olmasın. Eğer kedi sizin olmadığınız bir yerde arı sokması yaşadıysa da eve döndüğünde bir bölgesinin kocaman şişmiş olmasından bunu anlayabilirsiniz.

Ağız, burun ve boyun bölgesi sokulmalarına dikkat!

Kedilerde arı sokması özellikle ağız, burun ve boyun bölgesinde olduğu zaman tehlikeli. Çünkü bu bölgelerdeki sokulmalar kedilerin nefes almasını engelleyebiliyor. Bu nedenle kediniz yüz bölgesinden hele de boynundan sokulduysa kesinlikle zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız. Ayrıca bu gibi acil durumlarda ilk müdahale için evde mutlaka böcek sokmalarına karşı etkili kremler bulundurmalısınız. Böylelikle kedinizi arı ya da böcek soktuğunda önce sokulan bölgeye bu kremi sürerek ilk yardım uygulayıp ardından veterinere gidebilirsiniz. Bu arada şunu da eklemeden geçmeyelim; çoklu arı sokmaları yani birden fazla arı tarafından sokulmak kedilerin ölmesine bile neden olabiliyor. Yani arı sokması hafife alınmaması ve kesinlikle veterinere başvurulması gereken bir durum.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir