Bengal Kedisi

Bengal Kedisi
Kaptan

BiPet Üyesi

Belgal Kedileri; Jean Mill, bugün bildiğimiz Bengal ırkının temsilcisidir. 1980 yılında, Jean Sudgen Mill ilk melez kedilerini Dr. Centerwall'dan aldı. Bu güzel melezlerin aklında başka bir amaç vardı. Jean, Asyalı Bengal kedisinin melezleşmesini, küçük benekli vahşi kedilerin kürk için sömürülmesini en aza indirmenin ve yasadışı vahşi kedileri evcil hayvan olarak tutan insanlara bir alternatif sunmanın bir yolu olarak gördü.

bengal kedisi

Buna ek olarak, bu lekeli kedilerin popüler hale gelmesi durumunda, insanların sahip oldukları kedileri evcil hayvan olarak giymek istemeyeceklerinden, moda olarak gerçek kürkler için arzularını azaltacağını umuyordu. Böylece, Bengal kedisi küçük vahşi kedi popülasyonlarının kurtarılmasına yardımcı olmak umuduyla yaratılan ilk ırktır. Ancak Jean Mill, bu düşünceye  aklında tutan tek kişi değildi .1970’lerde hayvanat bahçesi sahibi Bill Engler, Asya’daki Bengal kedisi iki yerli kediye bağlandı ve melezler yarattı.

bengal kedisi

O da, bu melezlerin azalan küçük yaban kedisi popülasyonu kurtarmaya yardımcı olabileceğinden ümitliydi. Bengal kedisinin ismi B.engle kısaltılmış versiyonu olan Bill Englerden geldiği iddia edilmektedir. Bill Engler’in üç kuşaktan aşağıya inmiş gibi gözükse de, takibi 1977'deki ölümüyle sona erdi ve 1900'lerin başındaki ilk melezleri gibi, Bill Engler'in kedilerinin hiçbiri Bengal ırkına katkıda bulunmadı. Ve böylece, vahşi kediler gibi görünen melez yaratmaların kaderi, 1980'de Dr. Centerwall'un projesinden melezleri geride bırakan ve şu anda Bengal olarak bildiğimiz kökenleri yaratan kedileri yaratan Jean Mill'in ellerinde sona erdi. Ama onları TICA aracılığıyla tescilli bir cins olarak kabul edip dünyaya gösteren Jean Mill oldu. Bengal Kedileri ırk olarak 4 kuşaktır. F3-F2 farklı mizaclara sahiptirler, F4 cinsi ise en uysal bengal kedisi türüdür.

bengal kedisi

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
2
2
0
0
1
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir