Bombay Kedisi

Bombay Kedisi

BiPet Üyesi

Bombay kedisi için bazıları kara kedilerin lanetli olduğuna inanır hatta önünden geçmesinin ona uğursuzluk getireceğine gibi batıl düşünceleri vardır ama bu batıl düşünceler gene de Bombay kedisinin sevilmesine engel olmamıştır. Bombay kedisinin simsiyah tüyleri ve parlayan gözleri ile küçük bir leopara andırması aslında bir tesadüf değildir.

bombay kedisi

Bu kedilerin pek bir köklü tarihe sahip olmasalar ’da ilginç bir hikayeleri vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletinde yaşayan kedi üreticisi Nikki Homer’ın ilginç bir hayali vardır. Siyah bir leopar beslemek istiyordu ama bunun öyle kolay bir şey olmayacağının farkındaydı bu yüzden kendisine minyatür evcil siyah bir leopar yapmaya koyuldu. Bunun için farklı tür kedi cinslerini çiftleştirmeye başladı. İlk olarak Sable Burmese ve Siyah American kedisinin çiftleştirdi. 1950 yılında ise ilk yavru dünyaya gelmişti bu yavru her iki ırkında özeliklerini taşıyordu ama bu nikki’yi tatmin etmedi  ve üretime devam eti 1970’li yılarda ise sonunda istediğini almıştı siyah amerikan shorthair erkek ile dişi birman kedisinden ortaya çıkan kedi onun tam istediği gibiydi ve bu türe Bombay adını verdi bu adı vermesinin sebebi Hindistan’daki ünlü siyah leoparlardır. Şimdilerde mumbai olarak bilinen Hindistan’daki bu eski şehir siyah leoparlarıyla ünlüdür. Bazı kişiler bu kedilerin adının Bombay olması yüzünden Hindistan’dan geldiğini düşünmektedir ama sadece adını oradan almıştır.

bombay kedisi
Bu kedilerin kabul ırk olarak kabul ettirmekte biraz zormuş Nikki Honer kedi severler derneğine ilk kez tür olarak kabul ettirmek için götürdüğünde ilgisizlik ve isteksizlikle karşılanmıştır ama genede umudunu kaybetmemiştir. Bu kedileri bir ırk olarak kabul ettirmekte karalıdır. Bir süre bu kedilerin adını durdurmak için çalışmıştır ve en sonunda insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır özelikle o zamanlar insanlara oldukça ilginç gelmeye başlamıştır. 1976 yılında kedi toplulukları tarafından da onay almıştır ve bir kedi ırkı olarak kayıtlara geçmiş kağıt üzerinde ’de tarihini başlatmıştır. Aynı zamanda bombey kedileri siyam ve İran kedileri ile aynı gurupta yer almıştır çünkü benzer genetik özelikleri taşımaktadırlar yani bazı ortak davranış biçimleri sergileyebilirler.

bombay kedisi

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
  • bizim uzun kulak biraz agrasif sizce normal mi bu :D

    4 yıl önce
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir