British Shorthair

British Shorthair

BiPet Üyesi

British Shorthair kedi cinsi MS 200 yılara kadar dayanan köklü bir tarihe sahiptir “en eski İngiliz kedi ırkı” olarak da anılırlar. Bu tarihin önemli bir bölümü İngiltere sayesinde olmasından dolayı isimleri British Shorthair olmuştur. Aslında Romanın Mısırı istila etiği sırada gemideki fareleri avlaması için yanlarına almışlardır. Daha sonradan romalı göçmenlerce İngiltere’ye götürdüğü düşünülmektedir. İlk İngiltere’ye götürüldüğünde yarı evcilleşmiş olan British Shorthair’ler gelişimlerini İngiltere’de tamamlamışlarıdır.

british shorthair

Bu sırada Romalı göçmeler sürgün edilmiştir ama kediler İngiltere’de kalmaya devam etmiştir. Kediler İngiltere’de yaşayıp çiftleşerek gelişimlerini tamamlamışlardır. Sakin olmaları ve iyi fare avlıyor oluşlarından dolayı halk arasında oldukça popüler olmaya başlamıştır. Birçok evde ev kedisi olarak beslenen british shorthairler 1800 yılarda zengin kesimin ilgisinde çekmiştir ve safkan kedi merakı başlamıştır soylular daha çok süs kedisi ve ya kedi yarışmaları için bu kedilerden istiyorlardı o zamanlar soylu halk arasında bu kediler bir saygınlık göstergesi olarak kullanılıyordu.

british shorthair

Yarı vahşi, sokak kedisi gibi olmasını istemiyorlardı bu da bilinçli üreticilerin dikkatini çekti. Tabi günümüzde %98’i safkan değildir. 1871 de Crystal Palace binasında düzenlenen kedi yarışması BEST OF SHOW ( İngiliz Ulusal kedi ) yarışmayı kazanan kedi British Shorthair cinsiydi bu yarışma bu kedilere dikkatin daha da artmasına neden olmuştur. Daha sonra bir çok kedi yarışmasında da yer alan kediler alice harikalar diyarı kitabındaki Cheshire cat (çizgili kedi)  karakterinin de British Shorthair olması ün kazanmalarına katkı sağlamıştır. 2.dünya savaşında bu kedilerin sayısı oldukça düştü neredeyse yok denecek kadar azdı savaşın getirdiği kıtlık ile birlikte yaşam koşuları zaten zorken bir de safkan kedi üretmek zorlaştı safkan erkek British Shorthair bulmak çok zordu bu kedileri çoğaltmak için devlet bile seferber olmuştu.

british shorthair

Bu dönemde başka kedi ırkları ile çiftleştirilmeye başlandı bu kayıt dışı olay ortaya çıktığında ıslahlaştırma çalışmaları başlatıldı ve sadece British Shorthair kedileri çiftleştirerek 3. Nesil safkan türü elde etmişlerdi. Bu sayede bu kediler günümüzde bile popülerliğini korumaktadır.  British Shorthair genelde kısa tüylü olarak bilinen bir tür olmasına rağmen uzun tüylü aile üyeleride vardır ve onlara british longhair denmektedir. 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
1
0
1
0
0
0
1
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir