Dünyanın En Fazla Hayat Kurtaran Köpeği Barry

Dünyanın En Fazla Hayat Kurtaran Köpeği Barry
Aêthis

BiPet Üyesi

Günümüzden yaklaşık 200 yıl önce hayat kurtarmak için yetiştirilen, İsviçre Alp dağlarında yaşayan bir köpekten söz edeceğiz, St. Bernard cinsinden olan, Barry. Barry 1800’lü yıllarda, Alp dağlarında doğmuş ve ilk olarak rahipler tarafından yol bulmak, kayalıklardan ve dağlıklardan kiliseye dönebilmek adına eğitilmişler. Zamanla daha yeni doğmuş olan Barry ebeveynleri gibi büyümeye başlamış. Bir gün Alp dağlarında kayak yapanların üzerine çığ düştü. 13 yaşında bir çocuk düşen çığın altında kaldı. Çocuğun sesini etrafında duyan kimse yoktu.

hayat kurtaran köpek

Çığın düştüğü bölge Barry’nin evi olan kiliseye yakındı. Barry bu çocuğu, çığ altında arayarak buldu. Daha sonra çocuğu kurtarmak için yüzünü, kollarını vücut ısısını arttırmak için yaladı. Sonrasında çocuğu kurtarmak adına evi olan kiliseye kadar taşıdı. Böylelikle çocuğun hayatını kurtarmış oldu. Zaman içerisinde Barry’nin 40’tan fazla kişinin hayatını kurtardığı kayıtlara geçmiştir. St. Bernard ırkı daha sonra kurtarma köpeği olarak yetiştirilmeye başladı.

hayat kurtaran köpek

Bunların başı olarak da Barry bilinmektedir. Barry kendi cinsine bu konuda örnek olmuş ve insanların bu cinsi kurtarma köpeği olarak yetiştirmesine yol göstermiştir. St. Bernard’lar 1860’lara kadar Barryhunds olarak adlandırıldı, 1880’de ise Bernard olarak değiştirildi. Ayrıca insanları kurtarmak yönünde öncü olan Barry’nin bedeni Bern Doğal Tarih Müzesi’nde üniforması ile birlikte sergilenmektedir. Bir köpek salyasının çok işe yaradığını kanıtlayan ve hayvanların insanlara karşı ne kadar duyarlı ve hassas olduğunu gösteren Barry’nin hikâyesi de bu kadardı. Okuduğunuz için teşekkür ederiz :)

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
1
1
0
1
0
0
1
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir