Dünyanın En İlginç Canlısı Ornitorenk

Dünyanın En İlginç Canlısı Ornitorenk
Elyy

BiPet Editörü

Avustralya’nın sembollerinden biri olan ornitorenkler hayvanlar âleminin en ilginç üyelerinden biridir. Memeli olmalarına rağmen yumurtlayabilmeleri onları özel kılan özelliklerinden sadece bir tanesidir. Doğu Avustralya kökenli ornitorenkler hem suda hem karada yaşayabilirler.

Avustralya’dan İngiltere’ye ilk kez 1700’lerin sonunda ornitorenk gönderildi. Fakat zamanın bilim insanlarının ornitorengin gerçek bir hayvan olduğuna ikna olmaları uzun zaman aldı. İngiliz hayvanbilimci George Shawrote, 1799 yılında yazdığı kitapta şöyle diyordu: “Bu hayvanın yapay bir biçimde farklı hayvan uzuvlarıyla bir araya getirildiğini düşünüyoruz.” Yani bilim insanları bile bu enteresan canlının gerçek olduğuna inanmakta epey zorlandılar.

Vücudunda zehir taşıyabilme özelliğine sahip olan birkaç memeli hayvandan biridir. Ayak bileğinde bulunan güçlü zehir sayesinde tehlike anında kendini koruma altına almaktadır. Bilim insanları bu zehrin oldukça güçlü olduğunu ve insan üzerinde ki etkisinin kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtmekteler.

Ortalama bir ornitorenk yaklaşık 40 santimetre uzunluğunda ve 15 santimetre genişliğindedir. Yaklaşık 1.5 kg ağırlığındadırlar. Ornitorenk fosili bulan bilim insanları geçmişteki ornitorenklerin iki kat daha büyük olduğunu tespit etmişlerdir. Koyu kahverengi ve oldukça sık bir kürke sahip olan ornitorenkler etçil beslenirler ve bir günde vücut ağırlıklarının %20 si kadar yiyeceğe ihtiyaç duyarlar.

Memeli hayvanlar insanlar gibi doğum yaparlar fakat ornitorenkler yumurtlayarak çoğalırlar bu bakımdan monotreme adı verilen ilkel memelilere benzerler.

Dişi bir ornitorenk yumurtlayacağı zaman, deniz veya nehir kenarındaki kumsala bir çukur kazar ve burada yumurtlamayı bekler. Bir ya da iki yumurta bırakan ornitorenk bu yumurtaları gövdesi ve kuyruğuyla sıcak tutmaya çalışır. 10 gün sonra yumurtalar kırılır ve neredeyse fasulye tanesi kadar küçük ornitorenkler 3-4 ay boyunca anne ornitorenk tarafından kollanır. Bu süre sonunda yavru ornitorenkler kendi başlarına yüzebilirler. Yavru ornitorenkler 12 ila 18 ay arasında tamamen yetişkin hale gelirler. 18 aylıkken de üreme yeteneğin sahip olurlar. 

Bu tür çarpıcı özellikleri nedeniyle ornitorenkler, evrimsel biyoloji alanında oldukça ilgi gösterilen bir canlı durumundadır. Avustralya'nın kangurudan sonraki sembollerinden biri olan ornitorenk, 20 sentlik demir parada kendine yer bulmaktadır. 

20. yüzyıla kadar kürkü için avlanan ornitorenkler şimdilerde koruma altındadır.

 

 

 

 

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
5
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir