Hamile Kedilerin Genel Bakımı

Hamile Kedilerin Genel Bakımı
bipetnet

BiPet Editörü

Doğal ortamda yaşayan kediler genellikle ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda 2 defa hamilelik olur. Ev ortamında yetişen kedilerin ise 21 gün ara ile hamilelik için gerekli vücut döngüsü sağlandığını bilinir. Bu farklılığın ana sebepleri ise dış ortam ve ev ortamı arasındaki hava sıcaklığından ve ev kedilerinin daha kaliteli ve dengeli beslenmesinden kaynaklanır.

KEDİLERİN GEBELİK SÜRELERİ

Gebe kediler ortalama 63 günde bu evreyi tamamlarlar. Bu sürenin 5 gün öncesi veya 5 gün sonrasını da normal olarak doğum şekillendirir. Kedinin hamile olup olmadığını anlamak ancak çiftleşme sonrasındaki 2-3 haftalık süreyi takip ve veteriner eşliğinde yapılan muayeneler ya da gebelik testi ile belli olur.

Gebelik süresinin yarasının geçmesinden sonra bazı değişiklikler içgüdünün artması ve iştah artışı görülür. Kedilerin özellikle ev kedilerinin yılda 2 defa kızgınlık göstermeleri hatta her 21 günde bir kızgınlık gösterilmesi hayvanın üreme organlarından birisi olan yumurtalıkların kist adı verilen rahatsızlığın oluşmasına sebep olur. Kediler ortalama 4 yavru dünyaya getirirler.

KEDİNİN HAMİLELİK HAZIRLIKLARI

Doğuma kadar olan aylarda müstakbel anne adayı kedi için yapılması gereken birçok iş vardır. Hamile kedinin genel bakımı yalnızca yeterli beslenme, bol su verdiğinizden emin olmalısınız. Hamile bir kedinin beslenmesinde yetişkin bir kedinin gıdasında olması gereken besin maddeleri bulunmalıdır ancak bu besin maddelerinin oranı daha yüksek vitaminler içermelidir.

Genellikle artan kalori ihtiyacı nedeniyle protein, yağ ve karbonhidrat oranları daha yüksek gıdalar ile beslenmesi daha faydalı olacaktır. Hamileliğin ikinci döneminden itibaren annenin enerji ve besin maddeleri ihtiyacı hızla artmaktadır buda doğuma kadar olan sürede devamlı artış gösterir.

Süt yapısal olarak yüksek oranda protein içerdiğinden annenin süt üretimi için harcanması gereken protein miktarı da fazla olmalıdır. Bu nedenle hamile kedinin genel bakımı çok önemlidir. Hamilelik sürecinde annenin gerekli miktarda besin almasına dikkat edilmelidir ve bu sırada aşırı kilo alımından kaçınılmalıdır. Kalsiyum yavruların gelişimde olduğu kadar süt emzirme dönemlerinde de büyük yer alır ve çok minerallidir.

Kalsiyum yetersizliği nedeniyle deformasyonlar olabildiğinden alınan gıdanın yeterli ve dengeli bir kalsiyum alımı sağlanmalıdır. Hamilelikte profesyonel hazır bir mamaların kullanımı sırasında fazla kalsiyum ve vitamin kullanımı veteriner hekimin gözetimi altında verilmelidir. Bu dönemde hamile kedinin genel bakımı dikkate alınmalı ve kesinlikle bir sorunla karşılaşıldığı zaman veteriner hekime gidilmesi gerekir.

 

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir