İklim Değişikliğinin Kediler Üzerinde ki Etkisi

İklim Değişikliğinin Kediler Üzerinde ki Etkisi

Dünyamız dönüşü olmayan küresel iklim değişikliği ile karşı karşıya. Buzullar hızla erirken mevsimler ve iklimler hızla değişiyor. Artık etkilerini günlük hayatlarımızda da farkedebildiğimiz bu durum sadece biz insanlar değil, doğamız ve onun sahipleri olan diğer canlılar için de hayati tehtid oluşturuyor. Kedigiller ve elbette evcil kedilerimiz de iklim değişikliğinden büyük ölçüde etkilenen canlılar arasında. Dünyadaki büyük kedi türlerinin popülasyonu son 5 yıl içinde %50'den fazla azalarak soyu tükenmek üzere olan canlılar grubuna çoktan girdiler. Peki evcil kedilerimiz bundan nasıl etkileniyor?

kediler ve iklim değişikliği

Kediler sıcaklık hassasiyeti yüksek canlılardır. Özellikşe ani ısı değişimleri hem mental hem de fiziksel olarak minik dostlarımızı etkiliyor. Küresel iklim değişikliği bundan birkaç yıl öncesine kadar sadece dünyamızın kutuplarında kendini en net şekilde gösterirken artık ülkemizde de küresel ısınma etkileri kuvvetli şekilde hissedilebiliyor. Bu seneki küresel ısınma miktarı 2 santigrat derece olarak açıklandı. Rakam olarak küçük gibi görünen bu değer küresel anlamda kırmızı alarm adı verilen ciddi bir tehtidi işaret ederken ülkemizdeki doğa olaylarını ve mevsimleri de yakından etkiledi. Bir sene ara ile görülen ortalama 2 derecelik bu fark ülkemizde kışın daha kurak, yaz aylarının ise sadece bir sene önceye oranla kavurucu sıcaklar ve doğal afetler ile geçmesine sebep oldu.

Kediler mevsim geçişlerinde tüylerini sağlıklı şekilde dökerler ve bu oldukça normaldir. Ancak hızlı sıcaklık artışları ve mevsim dengesizliği tüylerinin sıcaklığa adapte olabilmek adına hızla ve aşırı biçimde dökülmesine neden olabiliyor. Bu sadece derecesel bir durum değildir. Güneş ışınlarının yoğunluğu, nem gibi faktörler de kedilerin başta yeme içme alışkanlıklarını, ardından ise günlük rutinlerini tamamen değiştirerek bağışıklık sistemini de olumsuz biçimde yakından etkiliyor. Dolayısı ile ısı değişiminin etkisi fiziksel boyutta kalmayıp rutini tamamen değişen evcil kedilerin mental anlamda da etkilenmesine neden olabiliyor. Aşırı uyku ya da uykusuzluk, huzursuzluk, iştahsızlık, agrasyon gibi olumsuz davranışlar ısı değişiminin kediler üzerindeki en belirgin etkilerinden. Tüm bunların yanısıra kısır olmayan kediler ısı değişiminden hormonal olarakta etkilenebilir ve kızgınlık süreleri ile aralıkları değişebilir.

Görüyoruz ki iklim değişikliği dünyamız ve doğamızı günden güne olumsuz yönde değiştiriyor. Tüm canlılığı korumak adına bu süreci artık durduramayacak olsak dahi yavaşlatmak adına su tüketiminde tasarruf yapıp, atıksız yaşamaya özen gösterebiliriz. Milyonlarca yıldır bizlerden iyiliğini esirgemeyen doğamıza yardım etme sırası şimdi bizde!

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
1
0
1
0
0
0
0
“Kediler Hakkında” diğer yazılarımızı inceleyin
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir