İlginç Kedi Türleri

İlginç Kedi Türleri
bipetnet

BiPet Editörü

Kediler, yaklaşık 3-5 milyon yıl önce ortaya çıkmış ve ender bir şekilde günümüze kadar hemen hemen hiçbir değişikliğe uğramadan gelebilen bir hayvan türüdür. Kediler ve insanlar arasında ki münasebet yaklaşık 9.500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.

Kediler ve Tarihi
Kedilerin kökeni genel olarak Mısır uygarlığı ve Kuzey Afrika coğrafi bölgelerine dayanır. Dünya üzerinde kediler insanlar tarafından tarihler boyunca artan fare nüfusunu kontrol altında tutabilmek adına kullanılmıştır ve genel olarak bunda başarılı olup insanlarla da uyumlu bir şekilde yaşayabildikleri için dönem dönem köpeklerin tahtına kondukları da olmuştur. Kediler yaş olarak ortalama 14 yaşlarına kadar yaşarlar ancak düzenli bakımları yapılan kedilerin 20 yaşlarına kadar yaşadıkları görülmüştür. Kediler oluşumları itibariyle de bulundukları coğrafi konum ile alakalı fizyolojik farklılıklara sahip olabilmektedir. Kimi kediler çok iri, kimi kediler çok ufak gibi daha başka birçok farklı türde kediler olabilmektedir.  Buradan yola çıkarak dünyanın en küçük on kedisini tanıyalım;

Fizzy Girl: ABD’li bir sahibi olan Fizzy, 2010 yılı ölçümlerinde 2 yaşındayken 12,24 cm ve 2,09 kg ağırlığa sahipti.
Tinker Boy: Gelmiş geçmiş en küçük kedi olma özelliğine sahip Tinker, 2,5 yaşında ölçüldüğünde 7 cm idi. Tinker Boy, 1997 yılında altı yaşında iken ölmüştür.
Mr. Peebles: İllinois merkezde yaşayan bu kedi 1,36 kg ağırlığında.
Şili Orman Kedisi
Oselo
Borneo altın kedisi
Karakulak
And kedisi
Pampa kedisi
Benekli kedi

İşte en küçük kediler listesi kısaca böyle sıralanabilir ancak hali hazırda olan onlarca küçük kedi hala aramızda yaşamaktadır.

Genel olarak kediler her zaman insanlarla bir bağ içerisinde bulunmuş ve bir şekilde koyulmuş olan kurallara devamlı itaatkar davranarak yaşamaya çalışmışlardır. Hayvanlar coğrafyasında her daim varlıklarını devam ettiren bu canlılar tür olarak insanoğlu için çok büyük önem taşımakta ve köpeklerden sonra da en sadık dost olarak anılmaktadırlar. Tarihlerine, insanlarla yaşayışlarına, türlerine bakıldığında; en küçük, en büyük, en iri ya da en zayıf gibi ayrımlara maruz kalsalar dahi geçmişten günümüze kadar bir şekilde varlıklarını sürdürmektedirler.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir