İran Kedisi

İran Kedisi

BiPet Üyesi

İran kedisi; Sakin ve sesiz yapılarıyla ve sevimli görünümleriyle hepimizin sevdiği İran kedilerinin kökenleri oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Zaten adından da anlaşılacağı gibi ilk kez İranda görülmüşlerdir. Tam olarak bulundukları yer Pers uygarlığındaki dağlık bölgeler olduğu tahmin ediliyor. Günümüzde İran ve Türkiye’nin bulunduğu topraklar olduğu düşünülüyor. Eski Fars İmparatorluğunda 17.yüzyıl'da ortaya çıktığı düşünülüyor. İnsanlar tarafından yapılan seçici çiftleştirmeyle meydana gelmiştir. 1500'li yıllardan beri Avrupa’da olduğu kanıtlanmıştır. Bazıları eski Fars imparatorluğu döneminde denizciler tarafından İtalya üzerinden Avrupa’ya götürüldüğü düşünülür. Bazıları ise gezgin İtalyan Pietro della Valle ‘nin getirdiğini düşünmektedir.

iran kedisi

Portekizliler tarafından ‘da Hindistan’a götürülmüştür. ilk modern kedi şovu Londra Crystal Palace’ta yer alıp dikkatleri üstlerine çekmişlerdir. Özellikle İngilizlerin çok dikkatini çekmiştir. Hatta kedilere aşırı düşkün olan Kraliçe Victoria’nın iki mavi iran kedisi vardır. Kendisi Kedilerin ününün artmasında ’da büyük bir rol oynar. Diğer başka türler gibi uzun süre soyluluk göstergesi olarak kullanıldılar. Kabarık tüyleri ve bir yerde saatlerce durabilmesi nedeniyle de uzun süre süs kedisi olarak tercih edilmiştir. Hala popülerliğini koruyan kediler bu popülerlik sayesinde neredeyse her çeşit rengi vardır.

Zaman içinde gene seçici çiftleştirmeyle yüz şekli de değişmektedir. İlk İran kedilerinin burunları daha dışa çıkıktır ama insanların burnu içeri doğru basık kedi sevmelerinden ötürü üreticiler zaman içinde içleştirmeyle bu kedilerin burunlarının daha basık yapmayı başarmışlardır. Normal İran kedilerinde olmayan bazı sağlık problemleri aşırı basık burunlu İran kedilerinin hayatlarını çekinilmez hale getirmektedir.

iran kedisi

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
2
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir