Kedi Maltı Nedir? Neden Malt Kullanmalıyız?

Kedi Maltı Nedir? Neden Malt Kullanmalıyız?
bipetnet

BiPet Editörü

"Off tarçın yine halıya kustun" demek istemiyorsak kedi maltı kullanmalıyız :)
Aslında konu bu kadar basit fakat kedi sahipleri olarak ülkemizde kedi maltı kullanım oranı neredeyse %5 bile değildir. Bunun temel nedeni ise firmaların bu tip dostlarımıza iyi gelecek ürünleri iyi anlatamaması ve sadece para kaygısı ile satmaya çalışmalarıdır.
Türkiye genelinde ortalama 4 milyon kedi sahibi olduğu düşünülüyor. Her hayvan sahibi gibi kedi sahipleride gücünün yettiği kadarıyla kedisinin en iyi mama ile beslenmesini istiyor ve petshop ya da veteriner kliniğinden mama talebinde bulunuyor.
Sorun aslında tam olarak bu noktada başlıyor. Bipet olarak yaptığımız analizler sonucunda veterinerlerin %80' hasta sahipleri yada müşterileri bir durumdan şikayetçi olmadıkları müddetçe herhangi bir ürün önerisinde bulunmuyorlar.
Kedinize bir veterinerin malt önerisinde bulunması için "Kedim düzenli olarak halıya yada evin herhangi bir yerine kusuyor bunu nasıl önleyebilirim" gibi bir cümle kurmanız gerekmektedir.

kedi maltı nedir
Kedi Maltı Nedir?
Kedi maltını oluşturan içeriğinde ki asıl madde adından da anlaşıldığı gibi malttır. Ayrıca bir çok kedi maltı içerisinde bitkisel yağlar, bira mayası, lesitin, selüloz ve potasyum sorbat (koruyucu) gibi maddeler bulunmaktadır.


Kedi Maltı Neden Kullanmalıyım?
Kedilerimizin gün içerisinde bir çok kez yalandığına hepimiz şahit oluruz. Yalanarak yutmuş olduğu midesinde ki tüy topaklarını bir süre sonra kedimiz kusma yoluyla dışarı atar.
Kedi maltları tam olarak burada devreye giriyor. Düzenli olarak kedi maltı tüketen her kedi midesinde topaklanan tüyleri "kusarak değil sindirim yoluyla (dışkı) dışarı atar."

kediler için malt
Kedilerin Kusması Zararlı Mıdır?
Aslında evet. Bir çok kedi sahibi kedisinin kustuktan sonra stresli olduğuna şahit olmuştur. Bunun sebebi ise kedimiz kusma anında kendini çok fazla sıkarak kusmamaya çalışmasından kaynaklıdır. Hiç bir kedi kendi isteyerek kusmaz. Bu durum ise kedinizi strese sokacağından zararlı bir hal almış oluyor.


Kedi Maltı Nasıl Verilir?
Çoğu kedi kedi maltının tadını beğendiği için direk tüpten sıkarak verebilirsiniz. Tadını beğenmeyip yemeyen kedilerimiz için ise patisine sürerek yedirme ya da mamasına karıştırarak yedirme yöntemini seçebilirsiniz.
Unutmayalım ki; Kediler vücudunda kirli hissettikleri tüm bölgeleri yalarlar. Patisine sürerek o bölgeyi yalamasını sağlayabilirsiniz.
Yetişkin kedilerde ortalama 4-5cm kadar 2 günde 1 kere kedi maltı verebilirsiniz.


Nasıl Bir Kedi Maltı Tercih Etmeliyim?
Kedi maltlarında öncelikle dikkat etmeniz gereken malt oranıdır. Malt oranı yüksek ve şeker oranı düşük olan doğala yakın ürünler her zaman ilk tercihimiz olmalıdır.

kedi maltı nasıl kullanılır

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir