Kedi Sahibi Olmak Niçin Faydalıdır?

Kedi Sahibi Olmak Niçin Faydalıdır?
bipetnet

BiPet Editörü

Araştırmalar gösteriyor ki, kedi besleyen insanlar daha sağlıklı, daha mutlu ve zeki oluyorlar. Üstelik bunu tek bir değil, pek çok kurum dile getiriyor. Peki kediler neden bizi daha iyi bir insan hâline getiriyor? Kedi sahibi olmak insanlar için neden faydalı?

Kediler ruhsal sağlığa iyi gelir
Pek çok araştırmanın ortaya koyduğu üzere, kedi besleyen insanlar köpek besleyenlere oranla daha yüksek IQ’ye sahip. Tabii aynı zamanda kedilerimiz ruh halimizi de düzeltiyor ve onları birkaç dakika okşamak dahi beynimizde serotonin hormonları salgılanmasını sağlıyor.

Kediler fiziksel sağlığa iyi gelir
Kan basıncınızı düşürmek mi istiyorsunuz? Kedinizi okşayarak ve mırlamasını dinleyerek birkaç dakika geçirmeniz yeterli olacaktır.

Amerikan Sağlık Organizasyonu’nun araştırmalarına göre kediler kardiyovasküler hastalık risklerini azaltıyor. Kediler kan basıncını dengeliyor, kolesterol seviyesini düşürüyor ve obeziteden koruyor. Ayrıca yine başka bir araştırmaya göre, kedi sahiplerinin kalp krizi riski yüzde 40 azalıyor.

Bize sabırlı olmayı öğretirler
Kediler doğuştan inatçı ve vahşi hayvanlardır. Dolayısıyla bazı davranışları bizi sabretmeye iter. Şu bir gerçek ki, bir kediye sabredebilen insan bazen her şeye sabırla yaklaşabilir.

Empati yeteneğimiz artar
Kedilerin bencillik ve ‘ben merkezli’ olma konusunda kötü bir şöhretleri var. Aslında tam aksine son derece empati sahibi, sadık yaratıklardır.

Üzgün olduğunuzda, hasta olduğunuzda çok defa kedinizi yanınızda bulacaksınız ve sizi rahatlattıklarını göreceksiniz. Hatta yine araştırmalara göre, kedi besleyen çocuklar empati kurmayı daha iyi öğreniyorlar, sorumluluk sahibi insanlar hâline geliyorlar.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir