Kediler Gerçekten 9 Canlı Mı?

Kediler Gerçekten 9 Canlı Mı?
Zeynep sude Altan

BiPet Editörü

Uzun yıllar öncesine dayanan kedilerin 9 canlı oldukları iddalarının bilimsel bir açıklamasını olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya öğrenmek ister misiniz?

Bu yazımızda kedilerin neden 9 canlı olarak bilindiğini anlattık keyifli okumalar J

M.Ö. 1400’lü yıllara dayanan bu efsane, mısır mitolojisindeki Bast tanrıçasından gelmektedir. Efsanelerin başında bast aslan olarak betimlense de ilerleyen zamanlarda kedi olarak betimlenmeye başlamıştır.

Mısır tanrıçası Bast’tan dolayı kediler kutsal sayılmışlardır. Sürekli dört ayak üzerine düştükleri gözlenen kediler uğurlu 9 sayısı ile bağdaştırmışlardır. Ve böylece kedilerin 9 canlı oldukları ve sürekli dört ayak üzerine düştükleri efsanesi ortaya çıkmıştır.

kediler neden 9 canlı

Bazı efsanelere göre kediler 7 canlı olarak bilinmektedir bunun nedeni ise 9 gibi 7 sayısınında uğurlu olmasıdır.

İşin dediğimiz gibi bir de bilimsel açıklamaları var bu açıklamlar da çok eskilere dayanıyor.

Kediler soyunu hepimiz biliyoruz aslan, kaplan… ağaçlarda yaşayan sürekli hareketli kedilerin soyudur. Çok yüksekten düşseler de hayatta kalabiliyorlar biyolojik yapıları buna çok müsait.

kediler neden 9 canlı

Ayrıca kedilerin küçük hayvanlar olması dört ayak üzerlerine düşmelerini kolaylaştırıyor. Hangi yönün aşağısı olduklarını çok rahat bilebiliyorlar iç güdüleri buna çok müsait. Bu durumda onların dört ayak üzerine düşmelerini kolaylaştırıyor.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
4
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir