Kediler Hakkında Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar

Kediler Hakkında Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar
bipetnet

BiPet Editörü

Evinizin minik üyesi, yaramaz ve değerli dostunuz kedinizin bakımını en iyi şekilde gerçekleştirilmeye çalışıldığına hiç şüphe yok. Onlar için elinizden geleni yapıyorken, kedi bakımında doğru olduğunu düşünülen yanlışları yapmamaya özen gösterilmeli.

Kedi Tüyü Kist Yapar
Bu yanlış bilinen bir olgudur. Kedi tüyleri insan vücudu içerisinde hastalık yapmaz. Hatta aşıları tam olan temiz bir kediden herhangi bir hastalığı kapmanız da oldukça düşük bir olasılıktır.

Kediler Düzenli Olarak Suyla Yıkanmalıdır
Kediler günlerinin büyük çoğunluğunu kendilerini temizleyerek geçirirler. Suyla ve sabunla ya da kendi şampuanlarıyla kedileri yıkamak, onları kendilerini temizleyeceğin den daha temiz yapmaz. Kedilerin dili bunun için özelleşmiştir ve kendilerini temizlediklerinde şampuanlara göre çok daha temiz olurlar. Kedi şampuanları, kedinizin kendisini temizleyemeyeceği zehirli atıklarla kirlendiği zaman kullanılmalıdır. Suyla onları temizlemek kişisel kokularını etkiler ve bu kedileri rahatsız eder.

Pirelenmemeleri İçin Kedilere Pire Tasması Takılmalıdır
Boynundaki tasmalardan bile fazlasıyla rahatsızlık duyan kediler, pire tasmasından da çok daha fazla rahatsızlık duyacaklardır. Pire tasması takmak ve kedinizi rahatsız etmek yerine, veteriner kliniğinizde belirli sıklıkla dış parazit damlalarından damlatılabilir. Bu damlalar, pire tasmalarından daha etkili olduğu gibi pire tasması gibi kediyi rahatsız da etmez.

Kediler Süt Sever
Kediler etobur hayvanlardır. Memeli hayvanlar oldukları için, insanlar gibi normal besinler yiyebilecekleri süreye kadar anne sütü ile beslenirler. Bunun dışında süt tüketmeyi sevmezler ve hatta sütün içerisindeki laktoz şekeri onlar için zararlıdır. Kimi zaman hasta olmalarına da sebep olabilir. Kediler için zararlı yiyeceklerden biridir.

Kedilerden İnsanlara Bit, Pire, Parazit Gibi Canlılar Bulaşabilir
Kediler hakkında yanlış bilinen şeylerden biri de budur. Aşıları tam olan ve gerekli sıklıkla dış parazit damlası yapılan bir kedi bit, pire ya da parazit sorunlar yaşamaz. Zira kedide bit, pire ya da parazit olsa bile, bu canlılar insanlara gelmez.

Kediler Çiğ Et Yemelidir
Kediler içlerindeki vahşi dürtülerden dolayı, eti çiğ olarak tüketmeyi çok severler. Ancak çiğ etin içinde bulunan mikroorganizmalar kedilerin hasta olmasına sebep olabilir.

Kemik Yemek Kediler İçin Faydalıdır

Tam aksine, kedilerin kemik yemesi dişlerinin kırılmasına ya da mide ve bağırsak delinmelerine sebep olabilir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir