Kediler Kısırlaştırma Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalı?

Kediler Kısırlaştırma Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalı?
bipetnet

BiPet Editörü

Etrafımızdaki birçok sokak kedisinin sebebi de budur. Kısırlaştırma kedinizin dışarıya olan istediğini azaltacak, çiftleşme dönemlerinde sizi geceler boyu rahatsız eden ağlamalarını durduracak, erkek kedilerin koku bırakmalarını önleyecektir. Kısırlaştırma ameliyatının yanı sıra, kediler için uygulanan hormon tedavileri de vardır ancak bu tedavilerin yan etkileri bulunmaktadır. Kedinizin kızgınlık dönemini geçirmesini beklemek hem sizin için hem de kediniz için yıpratıcı bir süreç olacaktır. Bu nedenlerden dolayı, istenmeyen misafirlikleri de önlemek için kısırlaştırma en etkili yöntem olarak kabul ediliyor.

Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?
Kedilerde kısırlaştırma ameliyatı genel olarak 2 şekilde olmaktadır. Birinci yöntem yumurtalıklardan bir ya da ikisinin bırakılması ve sadece rahmin alınmasıdır. Bu yöntemle kısırlaştırılan kediler çiftleşmeye devam edebilir fakat yavru sahibi olamaz. İkinci yöntem ise yumurtalıkların ve rahmin birlikte alınmasıdır ki bu durumda da kediler cinsel olarak bir istek duymadan hayatına olduğu gibi devam eder. Erkek kedilerin kısırlaştırma ameliyatı, dişi kedilere göre daha kolaydır. Erkek kedilerin testisleri dışarıdan alınarak ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Dişi kedilerde ise yumurtalıklar ve rahim karın boşluğunda bulunduğu için önce karın bölgesinin tıraşlanması, yaklaşık 6-7 santimlik bir kesikle açılması gerekiyor. Öncelikle bu ameliyatın kedinizin genel sağlığı üzerinde herhangi negatif bir etkisinin bulunmayacağını bilmelisiniz. Kedinizin bir daha yavrulamayacağını ve bu ameliyatın geri dönüşünün olmayacağını unutmayınız. Ameliyat sonrası kedilerde bazı karakteristik değişiklikler gözlenebilir, fakat özellikle dişi kedilerde meme kisti riskini ortadan kaldırıyor. Her ameliyat bir risktir fakat sağlıklı kedilerde narkozla yapılan bu ameliyatlar herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ameliyatların kızgınlık ve ya gebelik dönemine denk getirilmemesi, ameliyatın riskini düşürüyor.

Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatına Kedinizi Nasıl Hazırlamalısınız?
Kısırlaştırma ameliyatı sırasında kedinize narkoz verilecektir. Bu sebeple kedinizin yaklaşık 15 saat boyunca yemek yememesi gerekir. Yediği takdirde, narkoz verildikten kısa bir süre sonra zaten kusmaya başlayacak, ameliyat için de risk yaratacaktır. Ancak ameliyat öncesi, kedinizin su içmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Ameliyata kedinizi hazırlamak için yapacağınız en önemli şey budur. Fakat elbette ameliyata giderken kedinizi sakinleştirmeli ve bir gece öncesi ve ameliyat sonrası onunla yakından ilgilenmelisiniz.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir