Kediler Köpeklerden Daha mı Zekidir?

Kediler Köpeklerden Daha mı Zekidir?
bipetnet

BiPet Editörü

Hayvanların sadece beyin büyüklüklerine bakmak, zekaları için yeterli ölçüt değil ve araştırmalar, kedilerin köpeklere nazaran çok daha zeki hayvanlar olduğunu gösteriyor.

Kediler köpeklere göre daha mı zeki?
Bilgiyi işlemede, problemleri çözmede ve algıda anahtar organ beyin zarıdır. Kedilerin beyin zarında toplamda 300 milyon nöron bulunurken, bu rakam köpeklerde ise sadece 160 milyondur.

Yıllar boyunca kediler, köpekler ve diğer hayvanlar için binlerce zeka testi yapıldı ve ortaya çıkan bulgular, kedilerin en zeki hayvan cinsleri arasında yer aldığını gösteriyor. Örneğin bu testlerin birinde, hem kedilerden, hem de köpeklerden basit bulmacaları çözüp yemeğe ulaşmaları isteniyor. Bulmaca içinden çıkılmaz hâle gelince, köpekler doğrudan sahiplerinden yardım istiyor fakat kediler ise denemeye devam ediyor.

Kediler hala vahşiler!
Diğer yandan, hemen hemen her toplumda köpeklerin en zeki hayvanlar olduğuna dair yanılgılar var. Aslında bu köpeklerin çok daha evcil hayvanlar olmasıyla ilgili. Köpeklere, kedilere oranla 20 bin yıl daha önce insanlarla beraber yaşamaya başladı ve bu yüzden insanlarla ilişkileri daha çok gelişti. Kediler ise tam tersine henüz hala evcilleşmemiş, yırtıcı özelliklerini koruyan hayvanlar. Evde beslenen bir kedinin, duvardaki gölgeyi dahi yakalamaya çalışması bunun en belirgin örneklerinden.

Aynı zamanda kedilerin daha bağımsız, başına buyruk hayvanlar olması ve istenilenleri yapmaması, köpeklerin ise tam tersi insanlara itaatkar olması onların daha zeki olduğunu düşündürtüyor. Aslına bakarsanız, kediler insanların her isteğini anlıyor fakat işine gelmediği için yapmıyor!

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir