Kediler Ne Kadar Su İçmeli?

Kediler Ne Kadar Su İçmeli?

Su bizler için olduğu gibi kediler için de çok önemlidir. İnsanlar günde 2.5 litre su tüketimi önerilmektedir. Kedilerde ise bu durum; günde ortalama 50 gram kuru mama yiyen bir kedinin en az 200-250 ml kadar su tüketmesi gerekmektedir. Yaş mama tüketen kedilerde bu miktarın biraz daha az olması beklenir çünkü yaş mama %70 oranında su içerir bu yönüyle kuru mamadan farklılık gösterir. Kedinize günlük mama miktarının 3-4 katı kadar da su verilmesi gerekir. Kediler tüm vücut ağırlıklarının %40 ‘ını kaybettiklerinde bile hayatta kalabilirler ama vücut sıvılarının %10’ luk kısmının kaybında kötü şekilde hastalanabiliyorlar %15 ‘lik kısmının kaybında ölüm kaçınılmaz oluyor.

kediler ne kadar su içmeli

Kedilerin patileri dışında ter bezleri yoktur yine de bunu soluk alıp verme yoluyla tölare edebilirler, fakat yaz aylarının ne kadar sıcak geçtiğini düşünecek olursak suyun özellikle uzun tüylü kediler için ne kadar hayati oluğunu daha iyi anlayabiliriz. Belki evdeki kedi dostlarımız suya rahatça ulaşabiliyor olabilir ama sokaktaki kediler için yazın su birikintisi vs. bulmak pek kolay degildir. Su canlıların en temel ihtiyacı. Kediler yeteri miktarda su ihtiyacını karşılayamadığında ileriki yaşlarda böbreklerinde taş, kristal oluşumu, dolaşım problemleri gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Bu yüzdeb sokak hayvanlarına da bir kap su bırakmayı ihmal etmeyelim.

kediler bir günde ne kadar su içmeli

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
2
0
0
0
0
“Kedilerde Beslenme” diğer yazılarımızı inceleyin
  • misafir

    Kesinlikle doğru bilgi kedilerim aşırı derecede fazla su içiyorlar :D

    2 yıl önce
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir