Kediler Neden Halıyı Tırmalar?

Kediler Neden Halıyı Tırmalar?
bipetnet

BiPet Editörü

Muhtemelen kedinizin halıda yırtıklar açtığını gördünüz ve ‘Kedim neden halıyı tırmalıyor?’ sorusunu sordunuz. Öncelikle bunun sadece halılar için değil, pek çok benzer eşya için geçerli olduğunu söyleyerek konuya geçelim.

Kediler neden eşyaları tırmalar?

Kediler eşyaları tırmalar çünkü bu içgüdüsel bir davranıştır. Tırmalamanın çeşitli sebepleri olurken, bunu kimi zaman pençelerindeki ölü kabukları atmak için, kimi zaman da rahatlayıp kaslarını gevşetmek veya diğer canlılara bölgesini belli etmek için yapar.

Neden özellikle halıyı tırmalıyor?

Halılar aslında kedilerin tırmalaması için ideal eşyalar değildir. İçindeki ilmikler, dikişler tırnaklarını sıkıştırabilir ve yaralanmasına dahi yol açabilir. Kaldı ki zaten kediler ağaç gibi daha sert yerleri tırmalamaktan daha çok keyif alır. Evde ise böyle olanaklar olmayınca, kediler mobilyalar, eşyalara ve halılara yönelir. Bu kediler halıları da sık sık tırmalar.

Kedinin eşyaları tırmalaması nasıl önlenir?
Bunun önüne geçmek için kedinize tırmalayacağı başka alanlar yaratmalısınız. Tırmalama tahtaları sıklıkla satılırken, onu bunlara alıştırmak için kedi otu gibi maddeler de kullanabilirsiniz. Kendisine ait bir eşyası olan kedi, zaman içinde halıları tırmalamaktan da vazgeçebilir.

Fakat bazı durumlarda kediler bunu alışkanlık hâle getirir ya da sadece alanını belli etmek için evdeki tüm eşyaları tırmalamaya devam eder. Bu gibi durumlarda maalesef yapacak çok fazla şey de olmuyor.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir