Kediler Neden Ritmik Olarak Pençeleriyle Masaj Yapar?

Kediler Neden Ritmik Olarak Pençeleriyle Masaj Yapar?
einstean

BiPet Üyesi

Merak konularından biride kedilerin neden ritmik olarak pençeleriyle masaj yaptığıdır ,

Tüm kedigillerin ortak davranışı masaj yapar gibi yoğurma hareketidir. 

Masaj hareketini bazı kediler tırnaklarını çıkarmadan masaj yaparken, bazıları da bastırırken tırnaklarını çıkartıp çekerken içeri alırlar.

Hamur yoğurur gibi yapılan bu masaj hareketine sıklıkla mutlu bir mırıltı eşlik eder ve hatta bazen transa geçerek çenesi gevşer ve salyası akar. 

Sabit ve ritmik hareketlerle masaj yapması minik dostlarımız için sıradışı bir durum değildir.

kedi masaj

Bebeklik dönemlerinden kalma bu içgüdüsel hareket, bebeklerin memeye yaklaştıklarında annelerinin karnına masaj yaparak  süt kanallarını harekete geçirir ve sütün memenin

ucuna gelmesini sağlar.

Bu durum, daha çok kedileri rahatlatan içgüdüsel bir davranış gibidir. (Yine de, bazı kediler, masaj yaparken yastığın yahut örtünün bir kenarını emerler.)

Masaj, vahşi kedilerin doğurmak ya da uymak için, uzun otları veya parçalanmış yaprakları hazırladıkları günlere dek geri gidebilir.

Çağlar boyu, bu davranış, rahat bir yatağa yatmadan önceki kedilerin doğasına ait içgüdüsel bir davranış olabilir. 

 

Daha pratik bir bakış açısı daha var. Kedi patilerinin altındaki yumuşak noktalarda koku keseleri vardır.

Masaj yaptıklarında, bazı özgün kokuları, masaj yaptıkları yüzeyde açığa çıkar ve bu koku, davetsiz misafirlere karşı bölgelerini işaretlemelerini sağlar.

Yani, kediniz kucağınızda masaj yaptığında, yalnızca rahat ve güvende hissettiğini değil, aynı zamanda sizi, kendisinin olarak işaretlediğini belirtir. (Tırmalama da, kedinin kendi kokusunu bırakmasıyla sonuçlanan, kedi içgüdüsünün tabii kısmıdır, üstelik görsel olarak da diğer kediler bu işaretleri tanıyabilir.)

Kediniz size sıklıkla masaj yapıyorsa, tırmalanmamak veya kıyafetlerinizin bozulmaması için tırnaklarını kesmenizi yada kucağınıza bir havlu sererek patilerinin keskin tırnaklarından korunabilirsiniz.

kedi masajı

Bazı dişi kediler, kızışmadan hemen önce sıklıkla, çiftleşebiliceği yakınlık duyduğu erkeğe işaret olarak masaj yapar. Kızışma döngüsü devam ettikçe, Israrcı ve ağlamaklı miyavlamaları erkeğin dikkatini çekmek için harcanan çabadır. Üresiyle evde işaretler bırakabilir, onu sevdiğinizde çiftleşme pozisyonu alabilir, popo yukarıda baş aşşağıda ,yerde yuvarlanmalar gibi gibi birçok sempatik hareketler sergileyebilir.

Kızışma sürecini atlatmanın en iyi yolu ona harika bir eş bulmak veya gebelik düşünülmüyor ise onu kısırlaştırmak olacaktır.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
1
1
0
1
1
0
1
0
 • misafir

  Bilgilendirme çok aydinlatici idi. Çok tesekkur ederim.

  3 yıl önce
 • misafir

  KEDİLER insanlara da masaj yapar ve bunun anlamı masaj yaptığı kişiyi anne olarak görmesidir.Bu masajın adı da Anne Masajıdır. Bu yorumu okuduğunuz için teşekkürler. Umarım sizi bilgilendirmişimdir (:

  3 yıl önce
 • misafir

  Teşekkürler...

  3 yıl önce
 • misafir

  Benim kedimde bana masaj yapıyor

  2 yıl önce
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir