Kediler Neden Tıslar?

Kediler Neden Tıslar?
bipetnet

BiPet Editörü

Gününün çoğunu uyuyarak geçirek kedinizin bir anda aslana dönüşüp tıslaması sizede ilginç gelebilir. Kediler neden birden bire bu davranışa bürünebilir, tıslamasının bir çok nedeni olabilir.

kediler neden tıslar

Kediler İnsana Neden Tıslar?

Kediler genel anlamda sahibine saygı duyan canlılardır ama bazı durumlar vardır ki sahibini bile tanımadan tıslayıp zarar verebilirler. Gelin bu durumları madde madde inceleyelim ve neler yapabileceğimize bakalım.

- Kedilerde en çok tıslama belirtileri veteriner kliniklerine götürdüklerinde yaşanıyor. (Çoğu kedi ebeveynin söylemiyle yazılmıştır) Veteriner kliniğinde aşısı yapıldıktan sonra aşının içeriğinde ki kimyasal madde vücuda yayılıp kedide biraz yanma yaptığından dolayı kedilerde strese ve sinire neden olur. Unutmamalıyız ki kediler en ufak bir şeyden dahi strese girip sinirlenebilecek canlılardır.

Bu durumda birazda empati yeteneğimizi kullanmamız gerekiyor bir ebeveyn olarak. Sonuçta kedimizin canı yanıyor ve sinirini tıslayarak boşaltıyor aslında. Bazı kedilerde bu gibi durumlar direk saldırganlıklada sonuçlanabiliyor malesef.

veteriner hekim eldiveni

Yukarıda görmüş olduğunuz bir veteriner hekim eldivenidir. Veterinerlerimiz bazı durumlarda malesef ki hayvanlar tarafından ciddi saldırılara maruz kalabiliyorlar. Anlayışları için her birine sonsuz teşekkürlerimizide sunuyoruz :)

Tıslayan Bir Kediye Ne Yapmak Lazım?

Yukarıda ki örnek üzerinden devam etmemiz gerekirse...

Öncelikle tıslayan kedinize karşı sakin kalınız ve ona güvende olabileceği bir alan sunun. Kesinlikle tıslayan bir kediyi açık alanda tutmayınız. Kendine güvenli bir alan bulabilmek için kaçabilir. Sakin ve tutarlı yaklaşımınızı her kedi hisseder ve kedinizinde rahatlamasına neden olur.

Veterinere gitmeden önce kedinizin stresini biraz engellemek için çeşitli markaların kediler için özel olarak formülize etmiş olduğu Anti-Stress kedi macunu bulunmaktadır. Aşağıda fotoğrafını bulabilirsiniz. Fotoğrafa tıklayarak ürünü Google üzerinde aratabilirsiniz.

anti stress kedi macunu

Aslında Stresini Atmaya Çalışıyor

Kediler bu tip stresli ve sinirli durumlarda ona acı veren yada strese sokan kaynağı bulamadığı için ondan öfkesini çıkartamıyor ve en yakınında ki kişi siz olduğunuz için size tıslıyor. Bu aslında şu anlama geliyor; bak canım yanıyor ama neden bilmiyorum bana yaklaşma senden çıkartmayayım sinirimi :D

Bu gibi durumlarda kedinizin dikkatini dağıtmak ve sakin kalabilmeniz en iyi yöntem olacaktır. Yanınızda bir oyuncak bulundurarak kilitlenmiş olduğu konuyu dağıtabilirsiniz. 

kediler neden tıslar

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
1
0
2
0
0
0
0
 • misafir

  yeni kediler daha çok korktuğunda tıslar onlara sakin davranmalıyız.

  2 yıl önce
 • Evimizin yakınlarında 2 aylık var yok bir kediyle rastlaştık ve 2 haftadır kendisini besliyoruz. Hiç miyavlamıyor ve tıslamaktan başka bir ses de çıkarmıyor, acaba ses kaybı olabilir mi diye merak ediyorum. Ayrıca 2 haftadır alışmasını bekleriz biraz da olsa çünkü evin içine giriyor yatıyor gece ve gündüz, eve alıştı gibi duruyor yani fakat başlarda hiç tıslamayan hayvan sürekli tıslar oldu son günlerde ve hala gördüğü yerde kaçıyor. Bu kediyle nasıl bir anlaşma yolu seçmeliyiz? Bu davranışlarının sebebi nedir ve ne yapmamız gerekir?

  2 yıl önce
 • misafir

  sokakta bor kediyi besliyordum onceden kendisini sevdirirdi ama simdi tıslar oldu bu kedileri anlamak cok zor

  2 yıl önce
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir