Kediler Regl Olur Mu?

Kediler Regl Olur Mu?
bipetnet

BiPet Editörü

Hepimizin bildiği gibi kediler memeli canlılar ve tüm memeli canlıların dişileri belirli dönemlerde regl olurlar. Ancak bu bizlerin ya da köpeklerin regl olmasına benzemez. Zira kedilerde ovulasyon dönemi ile birlikte gözle görülür bir kanama oluşmaz. Bizlerde regl döneminde kanama olmasının nedeni döllenmeyen yumurtaların kanama ile vücuttan dışarı atılmasıdır. Oysaki kediler çiftleşirken yumurtlarlar ve çiftleşme esnasında bu yumurtalar döllenir. Yani kediler bizim kullandığımız anlamı ile regl olmazlar.

kediler regl olur mu

Kızgınlık döneminde dişi kedide akıntı olabilir

Kızgınlık dönemine giren dişi kedilerde kahverengimsi bir akıntı olabilir ancak bu kanama değildir. Kedinin regl döneminde olduğunu kanama ile anlamak mümkün değildir, çünkü kedilerin bu dönemde kanaması olmaz. Âmâ kedilerde regl döneminde ciddi davranış değişiklikleri gözlenir. Yani dişi kediniz birden bire rutin dışı davranışlar sergilemeye başlıyorsa ve bunu senenin belirli dönemlerinde tekrarlıyorsa bunun nedeni ovulasyon döneminde olması olabilir.

Kedilerin çiftleşme esnasında yumurtlaması beraberinde bir batında farklı babalardan olan yavrular doğurabilmelerini getirir. Yani kedi kızgınlık döneminde birden fazla erkek kedi ile çiftleştiyse doğurduğu yavrular da değişik erkek kedilerden olabilir. Kedilerin birbirinden çok farklı renklerde yavrular doğurmalarının da sebebi genellikle budur.

kediler regl olur mu

Kanama varsa…

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kedilerde regl kanaması olmaz. Yani eğer dişi kedinizin cinsel bölgesinden kan geliyorsa bu ciddi durumların belirtisi olabilir. Bu nedenle böyle bir durumda yapmanız gereken hemen veterinere başvurmaktır.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir