Kediler Sudan Neden Nefret Eder?

Kediler Sudan Neden Nefret Eder?
bipetnet

BiPet Editörü

Kediler her gün kendilerini tımar edip temizlerken, insanlar neden sudan nefret ettiklerini de merak ediyor. Taze suyu seven, sık sık musluğun altına giren bu hayvanlar yıkanmaktan neden keyif almıyor peki?

Kediler suyu neden sevmez?
Kedilerin bu davranışının altında yatan birkaç neden var. Birincisi, kedilerin kürkleri suyu emer ve bu da onları üstüne ciddi bir ağırlık yapar. Her ne kadar kürkün üst katmanı bi dereceye kadar suya dayanıklı olsa da, tamamen ıslanması onu inanılmaz derecede rahatsız edecektir.

Kediler ayrıca kokulara karşı da hassastır ve musluk suyunda bulunan bazı kimyasaller onu rahatsız edebilir. Bir kediyi mecbur olmadıkça yıkamak gerekmez çünkü su altında tutulmaları, derilerine ve tüylerine de ciddi zarar verecektir.

Üstelik bu kadar temiz bir hayvanı neden yıkayasınız ki?

Bazı kediler suyu sever
Yine de aslında suyu seven belli kediler mevcut, örneğin Van Kedisi ya da Norveç Orman kedisi bunların arasında yre almakta. Özellikle balık yakalamayı seven ve böyle güdüleri olan kediler, sudan çekinmezler.

Genel olarak baktığımızda ise pek çoğu sudan nefret derecesinde kaçar. Örneğin Tuxedo kediler çok iyi birer yüzücü olmasına rağmen, suya asla girmez. Dolayısıyla tavsiyemiz, pire istilası gibi durumlar yaşanmadıkça kedilerinizi suya sokmayın ve asla zorlamayın. Bu hayvanların dilinde antiseptik sıvı bulunurken, kendi kendilerini tımar ederek temizleyebilme yetisine sahiptirler. Bir kedinin, şaşırtıcı olsa da ömrü boyunca yıkanmasına gerek yoktur.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir