Kedilerde Gebelik Tanısı

Kedilerde Gebelik Tanısı
bipetnet

BiPet Editörü

Kedilerde gebelik genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında meydana gelir. Tabiî ki bu doğal ortamda yaşayan kediler için geçerlidir. Ev ortamında yaşayan kediler ise yaklaşık 21 günlük döngüler halinde gebe kalmaya hazır olurlar.

Bu farklılığın en büyük nedenlerinden biri ev ortamında yaşayan kedilerin daha iyi hayat şartlarına sahip olmasıdır.Dışarıda yaşayan kediler olumsuz şartlarda yaşarken ev kedileri daha sıcak ortamlarda daha kaliteli beslenirler.Bu da kedilerin gebelik döngülerine etki eder.

 

Kedilerde Gebelik Süresi
Kedilerde gebelik süresi yaklaşık 63 gündür. Doğum ise bu sürenin 5 gün öncesi ve ya 5 gün sonrası gerçekleşir. Kedinizin gebe olup olmadığını çiftleşme sonrasındaki 2–3 haftalık zamanı takip ederek veteriner kontrollerinde öğrenebilirsiniz. Veterineriniz tarafından yapılan gebelik testleri hamilelik hakkında en doğru bilgiyi size verir.

Kedilerde Gebelik Belirtileri
Gebe kalan kedide birtakım değişiklikler gözlenir.Gebelik zamanının bir bölümü tamamlanınca, kedide iştah artması,meme uçlarının şişerek koyulaşması,kızgınlık döngüsünün bitmesi ve karnının şişmesi gibi belirtiler görülür.Ayrıca ruhsal değişimler yaşanabilir.Çok aksi olan kediniz birdenbire arkadaş canlısı,çok sevecen olan kediniz birdenbire aksi bir kedi haline dönüşebilir.Bunlar gayet normal belirtilerdir.

Kedilerin Gebelikte Beslenmeleri
Kediler gebelik dönemlerinde iştah artışı göstermektedirler. Hamilelik süresince gebe kedinin kilo alımına dikkat edilmelidir. Bol su içirilmelidir. Kedinize ve yavrularına fazladan besin takviyesi sağlamak için, kaliteli bir yavru bebek mamasına geçilmelidir,ve bu mamaya yavrular sütten kesilinceye kadar devam edilmelidir.Eğer kediniz sizin beklentinizden daha az yiyorsa endişelenmeyin. Unutmayın ki karnında en az 2 yavru taşıyor.

Kedilerde Doğum
Kediniz doğumu yaklaştıkça sakin ve sessiz bir ortam aramaya başlar. Yavrularını koruma içgüdüsü buna sebep olur. Doğuma yakın olan kedinize rahat doğum yapabileceği bir ortam sağlamalı ve bu ortamı yavrular geldikten sonrada sürdürmelisiniz. Unutmayın ki kediler yavrularını dünyaya getirirken oldukça zorlanırlar.Kediler bir seferde en az 2 ile 4 arasında yavru dünyaya getirirler.

Kedilerde gebelik tanısı üzerinden geçen 65 gün kadar sonra minik yavrular dünyaya gelir.Anne kedi belli bir aya kadar yavrularına sahip çıkar,besler, onları korur ve hayata hazırlar.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir