Kedilerde Gençlik Hastalığı (Kedi Panleukopenia)

Kedilerde Gençlik Hastalığı (Kedi Panleukopenia)
bipetnet

BiPet Editörü

Kedilerde gençlik hastalığı bulaşıcı ve virüs kökenli bir hastalık olup, sokak kedilerinde ve aşısız kedilerde sıkça görülmektedir. Genellikle dışkı yoluyla bulaşan bu hastalık nadiren de olsa kedilere ağız yoluyla da bulaşabilmektedir. İnsanlara bulaşmaz, yalnızca kedilerde gözlemlenir. Hastalık hakkında genel bilgiler, tanı ve tedavi yöntemleri şu şekilde:

 

Kedilerde Gençlik Hastalığı Tanısı ve Hastalığın Seyri
Kedilerde bu hastalığın en önemli belirtileri yüksek ateş, kusma, iştahsızlık ve ishaldir. Kedilerdeki halsizlik ve depresif durumlar da virüsten dolayı olabilir. Özellikle yavru kedilerde büyük tehlike oluşturmaktadır. Yavru kedinizin gözünde sürekli bir akma varsa, hekiminize başvurmalısınız. Çünkü virüs yavru kedilerde gözlerde tahribata neden olabilir ve hastalık kendini bu şekilde gösterebilir.  Genel olarak  hastalığa neden olan virüs ağız ve gırtlaktaki dokuda büyür ve çoğalır. Virüs kediye bulaştıktan sonra yaklaşık 10 gün içerisinde kendini göstermeye başlar ve hızlı ölümlere neden olabilir. Hastalığı atlatmak yavru kediler için zor olsa da, hastalıkta bir haftayı atlatan kediler için kurtulma ihtimalinden söz edilebilir.

Kedilerde Gençlik Hastalığının Tedavisi
Veteriner tedavisiyle daha önce de belirtildiği gibi 1 haftayı atlatan kediler, hastalık belirtisi kalmadan iyileşir. Tedavi, veterinerin gerekli kontrolleri yaptığı bir kediden aldığı kanı hasta kediye nakletmesi şeklinde gerçekleşir bu tedavi yönteminde başarı oranı oldukça yüksektir.

Kedide Gençlik Hastalığı Varsa Nelere Dikkat Edilmeli?
Evde birden fazla kediniz varsa, hasta olan kedinizi hemen ayrı bir yere almalısınız. Hastalık kendiliğinden geçmez ve yüksek ihtimalle ölümle sonuçlanır; bu nedenle bir an önce bir veteriner hekime başvurmalısınız. Kediniz hastalığı atlatsa dahi yaklaşık 1 aya kadar virüsü vücudunda taşımakta ve diğer kedilere bulaştırma riskini bulundurmaktadır. Bu nedenle tedavi sonrası da kedilerin ayrı tutulmasında fayda var.

Bu Hastalıktan Korunma Yolu Nedir?
Hastalık her ne kadar korkutucu olsa da, önlenebilmesi mümkün. Kedilerinizin aşılanması bu noktada çok önemli ve basit korunma yöntemi. Hamile kedilerin de doğum öncesi aşılanması, yavruların bu virüsten etkilenmemesi için oldukça önemli olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir