Kedilerde Karın Ağrısı Belirtileri

Kedilerde Karın Ağrısı Belirtileri
bipetnet

BiPet Editörü

Tıpkı insanlar gibi havranlar da hastalanır ve bu hastalıklar bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler sayesinde kedinizin bir sorun yaşayıp yaşamadığını anlamanız mümkün. Tabii evcil hayvanlarınızı gözlemlemeniz de gerekir. Eğer hayvanların çektiği ağrıları anlamak ile ilgili bilginiz yoksa, davranışlarındaki değişiklikle bu durumu anlamanız da mümkün olmaz. Bu konuda size yardımcı olacak pratik bilgiler veriyoruz. Peki kedinizin karnının ağrıdığını nasıl anlarsınız?

Karnı Ağrıyan Kedi
Kedilerde karın ağrısı birçok sebeple meydana gelebilir. Bunlar arasında bağırsaklarda oluşan parazitleri, gaz sancılarını, yediği mamaları saymamız mümkün. Kedinizin beslenmesinde kullandığınız yiyecekler ona zarar veriyor olabilir ya da maması bayatlamış hatta tarihi geçmiş bile olabilir. Bu ayrıntılara dikkat etmenize yarar var. Ayrıca kediler de tıpkı insanlar gibi gaz sancısı çekebilir, bağırsak parazitlenmesi yaşayabilir. Böyle durumlarda mutlaka bir veterinere başvurmanız ve ona uygun tedaviyi yaptırmanız gerekir. Bu süreçte kediniz ishal olmuşsa bu parazitleri dışarı atabilmesi için gereklidir. İshal ilacı vererek kedinizi kabız olmaya zorlamayın ki parazitlerden kurtulsun.

Nasıl Anlaşılır?
Kediler karınları ağrıdığında karınlarına dokunmanızı istemezler ve bundan büyük rahatsızlık duyarlar. Normalde karınlarının sevilip okşanmasından hoşlanan kedilerin karın ağrısını çektiğini bu sayede anlayabilirsiniz. Düz bir zemine karınları üzerine yatan kediler bu ağrıyı bu şekilde hafifletmeye çalışırlar. Aynı zamanda sırtlarını kambur bir şekle sokarak karınlarına yapılan baskıyı da azaltmaya çalışırlar. Sıcak ortamlardan hoşlanan kediler, karın ağrısı çektiklerinde soğuk yerleri tercih ederler ve sıcaktan uzaklaşırlar. Üstelik bu dönemde daha az yemek yeme eğilimi de gösterirler.

Karın ağrısı şikayeti olan kediler, nefes alırken karınlarını hareket ettirmemeye başlarlar. Çünkü karın kaslarının çalışması ağrının şiddetini arttırır. Bu yüzden sadece göğüs kafeslerinin hareket ettiğini görürseniz anlayın ki kedinizin karnı ağrıyor. Bakışların donuklaşması da başka bir belirtidir. Kediler bir noktaya sabit bakmaya başlarsa ve bakışları dokuklaşırsa karın ağrıları vardır. Bazı karın ağrısı durumlarında ise kediler ayaklarını yanlara doğru açarak bu şekilde yürümeye ve hareket etmeye çalışırlar. Kedi bakımında dikkat edilmesi gereken bu hususları bilmenizde ve iyi gözlem yapmanızda yarar var.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir