Kedilerde Şeker Hastalığının Nedenleri

Kedilerde Şeker Hastalığının Nedenleri
bipetnet

BiPet Editörü

Diabetes mellitus, diyabetin kedilerde görülen tipidir. Hastalık 2 tip olarak karşımıza çıkar.Tip 2 diyabette tedavi olunursa,insülin bağımlılığı ortadan kalkabilir.Tip 2 olarak adlandıran kedilerdeki diyabetin nedeni,insülin hormonunun farklı nedenlerle yetersiz kalması sonucu,kandaki şeker oranını ayarlayamamasından dolayı ortaya çıkar.

 

Kediler Neden Diyabet Hastası Olur?
Kedilerin diyabete yakalanması tek bir faktöre bağlı olmayabilir.Kedinize diyabet teshisi konulduysa,hatayı kendinizde aramayın.Kedinin cinsine göre diğer cins kedilere oranla diyabete yakalanma riski artabilir.Obez kediler de potansiyel şeker hastası adaylarıdır.Tabiî ki her obez kedi diyabete yakalanmaz.Dişi kedilerde oluşan hormonal değişiklikler de diyabete neden olabilir.

Kedinizin Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım?
Kedilerde diyabet belirtileri de insanlarınkine benzer.Diyabetli kediler,kanlarında bulunan yüksek miktardaki şekeri idrarla dışarı atar.Bu yüzden çok fazla su içerler.İştahları açıktır ama kilo kaybı yaşarlar.Eğer teşhis ve tedavisi yapılmazsa,depresyon,kusma gibi yan etkiler ortaya çıkar.Daha ileriki aşamalarda ise hayvan şeker komasına girer ve ölür.

Diyabetin Tedavisi
Kedilerde diyabetin tedavisi vardır. Ama hastalık tamamen tedavi edilemez.Diyabetin aşamasına göre insülin tedavisi yapılabilir.Bu tedaviyi gören kedinize yaşamı boyunca günlük insülin enjekte edersiniz.Ayrıca diyabetli kedinizin beslenmesi oldukça önemlidir.Veterinerinizin önerdiği besinler dışında kedinizi beslememelisiniz.Hastalığı kontrol altına almanın tek yolu,düzenli beslenme,egzersiz ve günlük insülinlerini vermektir.

Her Diyabetli Kedi Enjeksiyon Alır mı?
Her diyabet hastası kedi insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duymaz.Bazı tip diyabetlerde hastalık kan şekerini düşüren ilaçlarla düzene girer.Veterinerin verdiği diyet listesiyle de kedinin geri kalan yaşamı daha da kolaylaştırılır.

Diyabetli kediler görüldüğü gibi insan tipi diyabetle hemen hemen aynı etkileri yaşarlar.Düşük kan şekeri,tedavi edilmezse beyin hasarına yol açar.Belirtileri arasında,titreme,kasılma,huzursuzluk ve koma durumu görülür.Böyle bir durumla karşılaşırsanız,kedinize hemen 1 tane küp şeker vermelisiniz.En kısa sürede veterinere gitmelisiniz.Yüksek kan şekeri,zamanla gelişen bir durumdur.Kedinizde halsizlik görülür.İlerleyen hastalıklarda ise kedi komaya girer.

Kedilerde şeker hastalığı,teşhis edilmezse ve tedavi uygulanmazsa oldukça tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.Erken teşhis edilirse,kedinizi ömür boyu konforlu bir şekilde yaşatabilirsiniz.Diyabet kedilerde beslenme ve diyetin önemi de oldukça büyüktür.Diyabetli kedi sahipleri,günlük insülin ve doğru bakımla,kedilerini hastalığın sonuçlarından koruyabilirler.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir