Kedilerde Ses Kısılması

Kedilerde Ses Kısılması
bipetnet

BiPet Editörü

Bir kediyi kedi yapan em önemli şeylerden biri miyavlamasıdır. Ama miyavlama sadece kedilerin en sevimli yönlerinden biri değildir, aynı zamanda iletişim kurmak için miyavlarlar ve ayrıca kedilerin sesleri bize sağlık durumları ile ilgili de ipucu verir. Kedilerde ses kısılması bu nedenle kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Üşütmüş olabilir

Sevimli kediniz miyavlıyor miyavlıyor ama sesi çıkmıyorsa ya da normal zamandakinden çok daha az ve değişik çıkıyorsa bunun altında yatan neden üşütmesi olabilir. Eğer kedinizde ses kısılması ve bunun yanı sıra öksürük, göz-burun akıntısı, halsizlik, ateş gibi semptomlar da varsa yapmanız gereken hemen veterinere başvurmak.

Viral enfeksiyonlar da ses kısılmasına neden olabilir

Kedilerde birçok viral enfeksiyon ile karşılaşılıyor ve bu enfeksiyonların özellikle solunum yolu ile üst solunum yolunu etkileyenleri ses kısılmasına yol açabiliyor. Yeri gelmişken hemen söyleyelim; aşılama kedi bakımının en önemli unsurlarından biri ve kedileri viral enfeksiyonlardan korumanın da hem en etkili hem de tek yolu. Bu nedenle kedinizin aşılarını asla aksatmayın!

Grip de olabilir

Soğuk algınlığı ile grip aynı şey değildir, önce bunu bilmelisiniz. Kedilerde grip üşütme nedeni ile olabileceği gibi viral kaynaklı da olabilir. Uzun lafın kısası eğer kedinizin sesi kısıldıysa ve hele de bu ses kısılması bir kaç günde geçmiyorsa yapmanız gereken şey veterinerinize başvurup kedinizin muayene olmasını, sesinin kısılmasına neden olan hastalık ya da etkenin teşhis edilmesini ve tedavi olarak iyileşmesini sağlamaktır.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir