Kedilerde Sık Karşılaşılan Kalp Hastalıkları

Kedilerde Sık Karşılaşılan Kalp Hastalıkları
bipetnet

BiPet Editörü

Sağlıklı kediler çok mutludurlar. Dingin ya da hareketlidirler. Kedinizin mutsuzluğu büyük bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıkların en sinsice ilerleyeni ve tehlikelisi kalp hastalığıdır. Kedilerde kalp hastalığı, tedavi edilmezse öldürücü olabilir.

Kedilerdeki kalp hastalıkları nedeni tek bir nedene bağlı değildir. Bazı kediler doğuştan kalp hastası olabilir, bazıları ise yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkar. Kedilerde en sık görülen kalp hastalıkları 2 şekilde görülür.

 

Hipertofik Kardiyomiyopati
En sık görülen kalp hastalığı şeklidir. Kalp kaslarının aşırı derecede incelmesi ile oluşur. Böylelikle kalp kanı tam olarak pompalayamaz. Bunun neticesinde kalbin iş gücü artar ve kalp normalden fazla çalışır. Bu çalışma kalp kaslarında büyümeye sebep olur. En çok iran kedilerinde görülür.

Dilate Kardiyomiyopati
Bu tür kalp hastalığında kalp kası gerilir ve kalp büyür. Kalbin kasılması azalınca vücuda kan pompalanması etkisiz olur. Hastalık taurin eksikliğinden meydana gelebilir. Genelde insanlarda kalp krizi ile sonuçlanan hastalık kedilerde aynı etkiyi göstermez.

Kedilerde Kalp Hastalığı Nedenleri
Kalp hastalığı nedenleri kalp kapakçıklarına bağlı olarak ya da yaşa orantılı olarak görülebilir. Spesifik enfeksiyonlar da kalp kapakçıklarına etki edebilir. Kalp kasının çok kalın ve ince olması da kalp hastalığına neden olur.

Kedilerde Kalp Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi

Kalp hastalıkları bazen, hatta çoğu zaman belirti vermeden ilerler. Ancak kedinizin kontrolleri düzgün yapılıyorsa, veterineriniz hastalığı anlayabilir. Eğer kedinize kalp hasalığı teşhisi konmuşsa, bazı tedavi şekilleri uygulanır. Kalp hastalıkları ilerleyen hastalıklardır. Tedaviler, sadece hastalığın hızını azaltır ve kedinizin yaşam kalitesini yükseltir. Tedavi yöntemlerinin en başında kedinizin yaşam şeklini değiştirmek gelir. Kesinlikle düzenli egzersiz programı uygulanmalıdır. Kalp ritmi düzenlemesi için ilaçlar kullanılabilir.

Kalp Hastalığının Belirtileri

Kalp hastalıklarının belirtileri, yaşlılıkla karıştırılabilir. Hasta olan kedi halsizdir ve hareketsizdir. Hastalık ileri aşamadaysa şayet, iştahsızlık ve kilo kaybı görülür. Vücutta ödem oluşabilir. Bu oluşan ödem de kedinizin kilo kaybını kapatabilir. Soluk alıp vermede sıkıntılar yaşayabilir.

Kalp hastalığı olan kediler hastalıklarının tipine göre, vücut dirençlerine göre yaşama şansına sahip olabilirler.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir