Kedilerde Şimşek Korkusu

Kedilerde Şimşek Korkusu
bipetnet

BiPet Editörü

İçinde bulunduğumuz kış aylarında kedilerde karşılaşılabilen en bilindik korkulardan biri şimşek korkusu. Aslında bu durum ile kedilerde köpekler kıyasla çok daha az karşılaşılsa da eminiz ki birçok kedi sahibi kedilerinin yaşadığı bu korku ile başa çıkmaya çalışıyor.

Bu korkunun nedeni bilinmiyor
Yapılan araştırmalar kedilerde şimşek korkusunun nedenlerini henüz ortaya çıkartabilmiş değil ne yazık ki. Ancak genel kanı kedilerin şimşek korkusunun altında yatan nedenin şimşeklerin çıkarttığı yüksek desibelli seslerin kedileri korkuttuğu yönünde. Doğrusu bu pek de mantıksız bir yaklaşım değil, zira kediler yüksek seslerden korkma eğilimine her zaman sahipler. Yani yalnızca şimşek değil diğer yüksek sesler de kedilerin korkmasına yol açıyor. Kedilerin kulaklarının bizlerden çok daha hassas olması da kedilerin yüksek sesler karşısında duyduğu rahatsızlığı arttırıyor.

Bu korku zamanla geçebiliyor
Kedilerde şimşek korkusu daha çok yavruluk döneminde görülüyor. Yavru kediler özellikle de ilk kez şimşek ve gök gürültüsü ile karşılaştıklarında doğal olarak bu daha önce hiç görmedikleri yüksek ışık ve duymadıkları yüksek ses karşısında korkuyorlar. Genellikle yavru kediler zaman geçtikçe bu sese alışıyorlar ve şimşek korkusu da kendiliğinden kayboluyor. Eğer kedi büyüdüğü halde hala bu korkudan kurtulamıyorsa bu sese eşlik eden bir travma yaşamış olma olasılığını göz ardı etmemek gerekiyor.

Ona bir sığınak hazırlayın
Eğer kediniz şimşekten korkuyorsa ona bu gibi durumlarda kendisini güvende hissedebileceği bir sığınak hazırlamanız en doğrusu. Böylece yalnızca şimşek çaktığında değil her korktuğunda sığınıp sakinleşebileceği bir köşesi olacaktır.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir