Kedilerde Sindirim Sorunlarının Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde Sindirim Sorunlarının Belirtileri Nelerdir?
bipetnet

BiPet Editörü

Bir evcil kediniz varsa bakımı konusunda ne kadar hassas davranmanız gerektiğini iyi biliyor olmalısınız. Zira sağlıklarından dış görünüşlerine dek her ayrıntıyı düşünmek ve yükümlülükleri yerine getirmek, sorumlu bakıcılara özgü davranışlardandır. Bu safhaları geçmiş ve bu konuda bir düzen tutturmuş iseniz, kedinizin sağlığı ile ilgili sorunları çözme konusunda bilmeniz gerekenleri paylaşalım sizinle. Kedilerde sıklıkla görülen ve en kısa sürede çözmeniz gereken sağlık sorunları arasında sindirim bozukluğu gelmektedir. Kedilerdeki sindirim bozukluklarının türlü nedenleri ve kolaylıkla anlayabileceğiniz bariz belirtileri vardır.

 

Kedilerde Sindirim Rahatsızlığı
Kedilerde sindirim sistemi bozukluğu veteriner hekimlere en sık danışılan konulardan biridir. Bu rahatsızlık besinlerin sindirilememesi yahut uzun sürede sindirilmesi sonucu varlığını belli eder.

Hastalığın Sebepleri
- Kedinizin sıklıkla tükettiği bir besine olan hassasiyeti
- Bağırsakla ilgili yangılar (ince-kalın bağırsak yangısı)
- Midenin tahriş olması veya yangısı
- Bağırsaklarında bulunan bakterilerin fazla büyümesi
- Yeteri kadar üretilemeyen sindirim enzimleri veya pankreas yangısı
- Başka organlarda yaşanan rahatsızlıkların sebep olduğu kimyasal dengesizlikler

Gözlemleyebileceğiniz Belirtiler
Kediler hastalıkları ile ilgili belirtileri gizleme konusunda son derece ustadır. Bu nedenle onları iyi gözlemlemeli ve takip etmelisiniz. Bu rahatsızlığa dair fark ettiğiniz belirtilerden sonra en kısa zamanda veteriner hekime başvurmalı ve tedaviye erken başlayarak, iyi sonuç alma ihtimalinizi kuvvetlendirmelisiniz. Kedilerde sindirim rahatsızlığı bulunduğuna dair size işaret olacak belirtiler aşağıdaki gibidir:

- Kusma, sindirim rahatsızlığının en belirgin işaretlerindendir. Kediniz, fark edeceğiniz üzere yere ve yiyecek kabına kusma sıklığını artırdıysa, sindirim rahatsızlığı yaşadığına dair şüphelenmeye başlayabilir ve en kısa zamanda veteriner hekime başvurabilirsiniz.

- Kusmaya benzer şekilde mide gurultuları ve gaz da kediniz için iyiye işaret değildir ve sindirim sistemiyle ilgili sorunlar yaşadığını gösterebilir. Bu yüzden mide guruldamaları ve gaza sıklıkla tanık oluyorsanız hekime başvurmanızda yarar vardır.

- İshal ve jöle kıvamında dışkılar da kedinizin sindirim sorunu yaşadığına dair belirtilerden biridir.

- İştahında fark edilir bir değişim ya da kilo kaybetmesi de gözlemlenebilir belirtiler arasındadır.

- Birden baş gösteren durgunluk, depresyon, saldırganlık ve daha çok saklanma şeklinde yansıtılan davranışların sebebi de kedinizin sindirim ile ilgili yaşadığı sorunlar olabilir.

- Salyalarında fark edilir bir artış, kaşınma da yine rahatsızlığa dair fark edilebilir belirtilerdir.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir