Kedilerde Tavuk Alerjisi

Kedilerde Tavuk Alerjisi
bipetnet

BiPet Editörü

Kedi bakımının en önemli unsuru tabi ki besleme.Doğru ve yeterli beslenmeyen kedilerin sağlıklı olması mümkün değil, üstelik bununla da kalmıyor ve yanlış besleme kedilerin hastalanmasına neden olabiliyor. Kedilerde tavuk alerjisi en sık karşılaşılan sorunlardan biri. Özellikle hassas ciltli kedilerde tavuk alerjisi çeşitli cilt hastalıklarına zemin hazırlıyor.

Kediler elbette ki tavuğa bayılıyorlar ve her öğün bile tavuk verseniz hayır demiyorlar. Ama bu tavuğun kediler için doğru besin olduğu anlamına gelmiyor tabi ki. Fazla tavuk ve tavuklu mamalar tüketmek kedilerde en sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri olan egzama oluşumunu tetikleyebiliyor bu nedenle bir kedi egzama şikayeti ile veterinere götürüldüğünde veteriner hekimin sorduğu ilk sorulardan biri “kedinizi ne ile besliyorsunuz?” oluyor.

Kedilerde tavuk alerjisi dermatit yani egzamanın yanı sıra sürekli kaşıntıya da neden olabiliyor. Eğer kedinizi tavuk ya da tavuklu mama ile besliyorsanız ve şiddetli şekilde kaşınmaya başladıysa, vücudunda yaralar, kızarıklıklar ya da tüy dökülmesi varsa yapmanız gereken şey tabi ki veterinere başvurmak.

Hassas ciltli kediler için özel mamalar bulunuyor

Hassas ciltli kediler için özel olarak formüle edilmiş mamalar bulunuyor ve bu mamalar genellikle kuzu eti-pirinç içerikli oluyor. Kedinizi veterinere götürdüğünüzde eğer tavuk alerjisi nedeni ile sorun yaşadığına karar verirse size bu sorundan kurtulmanızı sağlayacak bir beslenme programı önerecektir. Kedinizi veterinerin önerisine uygun şekilde beslemeniz cildindeki sorunların çözümü için ciddi katkı sağlayacaktır.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir