Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?
bipetnet

BiPet Editörü

Kediler hastalandığınsa sahipleri mutlaka ateşine bakmak ister. Bunun içinle elle ölçüm doğru sonuçlar ortaya çıkarmaz çünkü sıcak kedi demek ateşi olan kedi anlamına gelmez. Kedilerin vücut ısıları insanlara göre daha sıcaktır.

 

 

Kedilerde Ateş Sebepleri
Kedilerde normal ateş seviyesi 37,5 ile 39 derece arasındadır. 39 dereceyi aştığında endişelenecek bir durum var demektir. Ateşin yanı sıra halsizlik, nefesinde düzensizlik, enerji kaybı, titreme, iştahta azalma, sıvı tüketememe gibi belirtiler de varsa mutlaka veterinere kontrol ettirmelisiniz. Kedilerde ateşin sebepleri çeşitlidir. Bunlar;

-Viral nedenler (FeLV,FIV,FIP,Parvovirus,Herpesvirus,Calicivirus)

-Bakteriyel Nedenler

-Isırık yaraları(Yersinia,Mycobacteria,Actinomyces,Brucella)

-Diğer sebepler: Pyelonephritis, diş apseleri, sistemik mycosis, endometritis, dyscospondylitis, pneumonia

Kedilerin Ateşini Ölçmek
Kedilerin ateşi nasıl ölçülür sorusu birçok kedi sahibinin üzerine düşündüğü ve merak ettiği bir konudur. Elle kontrol etmek size hiçbir zaman doğru sonuçlar vermez. En ideali dijital termometre kullanmaktır. Çünkü ciddi bir surum olup olmadığını tespit etmek kedinizin sağlığı açısından önemlidir. Kedilerde ateş ölçümü rektal ya da oral yollar ile yapılmalıdır.

Kedilerin Ateşinin Ölçülme Süreci
Öncelikle termometreyi hazır ettikten sonra kedinizi sabit tutmak adına bir kişi den daha yardım alın. Kedinin kuyruğundan tutarak termometreyi rektum’a yerleştirin ve 2 dakikalık süre geçene kadar bekleyin. Sinyalin ardından termometreyi kontrol ve temizliğini yaparak kaldırın. Vücut ısısı 39 derecenin üzerindeyse mutlaka bir uzamana başvurun.

Veterinere Gitmeden Önce
Kedilerde ateş 39 derecenin üstünde görüldüğünde veterinere ulaşana kadar hemen kedinizin tüylerini yumuşakça ılık bir bez yardımı ile nemlendirin. Patilerinede bu bez ile kompres yapmayı deneyin. Soğuk suya kesinlikle tutmayın, bu ateşle birleşerek şok etkisi yaratabilir ve titremeyi artırabilir. Bulunulan ortamı da serin tutun ki ateşin daha fazla çıkması önleyin. Daha önceden veterinerinizin öneri ise aldığınız bir ateş düşürücünüz varsa kullanabilirsiniz. Ancak veteriner önerisi olmadan herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Birçok ilaç kediler için ölümcül tehlikeler taşımaktadır. Kedilerde yaşanan ateş problemlerini ve bununla birlikte başka problemler de yaşanıyorsa kesinlikle göz ardı etmeyin. Sağlık sıkıntısı olabileceğini unutmayın.

 

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir