Kedilerin Burnu Neden Kurur?

Kedilerin Burnu Neden Kurur?
bipetnet

BiPet Editörü

Biz kedi sahipleri dört patili kankamızın sağlık durumu söz konusu olduğunca ilk önce burnunu kontrol ederiz ve eğer o burun kuruysa “kedimin burnu kuru!” diye hemen telaşa kapılır, bir veteriner edasıyla hastalık teşhisleri koymaya başlarız. Evet, kedilerin burnunun kuru olması çoğu hastalığın belirtileri arasındadır ama bu burnu kuru olan kedinin her zaman hasta olduğu anlamına da gelmez. Çünkü kedilerin burnu bazen çok sıradan sebepler ile de kuruyabilir.

Off! Çok sıcak!

Eğer mevsimlerden yazsa, hava sıcaklığı bunaltıcı bir seyirdeyse kedilerin burnu sıcak nedeni ile kuruyabilir. Vücut ısılarının yükselmesi kedilerin burnunun kurumasına neden olur ve bu gayet normaldir. Yaz aylarında kedilerin burnu genellikle kurudur.

Uyuyorum yaaa!

Kedilerin burnunun uyurken kuruması da normal kabul edilir. Yani büyük bir keyifle mırıl mırıl uyuyan kedinizin burnunu durup dururken pimpiriklenip kontrol ettiğinizde muhtemelen kuru olduğunu fark edip kediciği de keyifli uykusundan uyandırma gafletine düşeceksiniz. Yapmayınız! 

Uyandığında size kızabilir!

Yaa! Burnumu oramı buramı mıncırıp neden uyandıryooosunnnn! Ama sen bunu hep yapıyorsun! YAPMA!!! diyebilir

Eğer hastaysa…

Kedinizin burnunun kuruluğu nedeni ile endişelenip endişelenmeme konusunda dikkat etmeniz gereken şey kedinin burnunun kuruluğuna başka hastalık semptomlarının eşlik edip etmediği olmalıdır. Kedinizin burnu kuruysa ve bunun yanı sıra halsiz, iştahsız, neşesi yoksa, ishalse ya da kusuyorsa yani burun kuruluğuna başka hastalık semptomları da eşlik ediyorsa yapmanız gereken mutlaka veteriner hekiminize başvurmaktır.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir