Kedilerin Çiftleşme Zamanı Geldiğinde Ne Yapılmalı?

Kedilerin Çiftleşme Zamanı Geldiğinde Ne Yapılmalı?
bipetnet

BiPet Editörü

Çünkü bu dönemde hem dişi hem de erkek kedilerde bazı davranış farklılıkları görülür. Bunların başında kedilerin acıklı olarak tanımlayabileceğimiz ve son derece yüksek sesle miyavlamaları gelir. Buna bir de kedilerin evden kaçmaya çabalaması da eklenince biz kedi sahiplerinin işi oldukça zorlaşır. Bu durumda kedi sahiplerinin izlemesi gereken yollar kediyi çiftleştirip çiftleştirmeyeceklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kedinizi çiftleştirmek istemiyorsanız kısırlaştırma en doğru yöntemdir
Eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız yapılacak en doğru şey kısırlaştırmadır. İster erkek olsun ister dişi çiftleştirilmesi düşünülmeyen kedilerin kısırlaştırılması kızgınlık döneminde yaşanabilecek her türlü olumsuzluğun önüne geçmeyi sağlar. Bu arada yeri gelmişken şunu da söylemeden geçmeyelim; halk arasında yaygın bir inanış olan “kediyi kısırlaştırmadan önce bir kez çiftleştirmek gerekir” kesinlikle gerçeği yansıtan bir görüş değildir. Zira çiftleştirilmeden kısırlaştırmanın ne erkek ne de dişi kediler için hiçbir zararı yoktur. Ayrıca kısırlaştırılan kedilerde genital hastalıkların (testis kanseri, meme kanseri gibi) görülme riski de diğer kedilere oranla oldukça düşüktür.

Çiftleştirmek istiyorsanız…
Kediler ortalama olarak 1 yaşındayken cinsel olgunluğa ulaşırlar ve bu andan sonra çiftleşmeyen dişi kediler ortalama olarak 21 günde bir kızgınlık dönemine girerler. Erkek kedilerse çiftleşmeye her zaman hazırdırlar. Eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünüyorsanız karşı cinsten bir kedi ile tanıştırıp, sessiz ve sakin bir ortamda birlikte zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Ancak bazen erkek ve dişi kediler arasında ciddi kavgalar da olabildiği için kedileri hemen yalnız bırakmamanız gerektiğini de ekleyelim.

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir