Kedilerin Periyodik Beslenme Zamanları

Kedilerin Periyodik Beslenme Zamanları
bipetnet

BiPet Editörü

Yavru kedi beslenme düzeni belirli koşullarda ve belirlenmiş şartlarda kedi ve alıştırılmış gereklilikleri ile birlikte kesi için sağlıklı olabilecek ve düzenli bir yeme tarzıyla beslenmelidir. Bunun geliştirilmesi için bazı durumlar vardır mutlaka ama başlamadan önce yapılacak genel vesin zinciri kediyi mutlaka sağlıklı kılmalıdır. Bunun için genel bilgilerde anlaşılmalı ve düzenli bir program oluşturulmalıdır.

Yavru Kedi Beslenme Şekilleri Genel Bilgi
Başlangıçta belirtmek gerekir ki yavru kedi beslenme şekli sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü ilk yıl yapılacak bakım ve gereklilikler sonucunda kedinizin bir ömür boyu sağlığına etki edecek durumdadır. Belirlenmiş bu süre içerisinde eğer kediler yeteri kadar önlem alınmaz ise kedinin gelişimine çok büyük zararlar verir. Önce bebeklikten-çocukluğa sonra gençlikten-yaşlanmaya geçer bu süreçler kedinin doğru beslenme şekliyle orantılı olarak sağlıklı veya o dönemlere ulaşmadan sağlıksız bir şekilde biter.

 Beslenme Zamanları
Yavru kediler büyümüş kediler ile karşılaştırılınca belirli farklar ortaya çıkıyor çünkü vücut ağırlıkları oranıyla yavru kediler iki kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bunun sonucunda kediler 6-8 hafta arasında mutlaka sütten kesilerek belirlenmiş vücudunun gelişmesine ve büyümesine yönelik besin takviyesi programları oluşturulup gerekli düzenli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır. Bu derece hızlı büyümenin sağlanması ile birlikte gün içerisinde 3 veya 4 defa kediler beslenmelidir. Kedi sahibinin mutlaka yanında taze ve temiz su bulundurması da gereklidir. Az ve sık bir şekilde yapılacak olan beslenme düzeni ile kedi ihtiyaç duyduğu gerekli beslenme oranına ve midesi gelişirken oluşacak duruma sağlıklı tepki gösterir.

Sağlıklı Gelişime Yönelik Yapılması Gerekenler
Kediler beslenme düzeni ile alakalı belirlenmiş düzenin dışında midesi ve sindirim sistemi ile ilgili gerekli bakım yapılmalıdır. Kedinin beslenme zamanı midesi ve sindirim sisteminin gelişmesine paralel olarak 7 ay ile 1 yıl arasında günde iki öğün yemeye uygun olur. Kediler genel olarak bireysel beslenmelidir. Ayrıca bu beslenme düzeni kedinin hareketliliği ve vücut oranı ile uygun olmalıdır. Kediler fazla kilolu olursa gerekli besin kesimi sonucunda yemeği azaltabilirsiniz. Uzman veterinerlerde kediler için gerekli yeme programlarını uygulayıp liste oluşturabilirler.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir