Kedim Mama Yemiyor, Kedilerin İştahı Nasıl Arttırılır?

Kedim Mama Yemiyor, Kedilerin İştahı Nasıl Arttırılır?
bipetnet

BiPet Editörü

Kedim mama yemiyor ne yapmalıyım?? diyorsanız doğru yazıdasınız fakat lütfen heyecanlanmayın kedinizin yemek yememesini etkileyen bir çok faktör olabilir. Kediler genel olarak az az ama sık sık yiyen iştahlı canlılardır.

kedim mama yemiyor

Öncelikle kedilerimiz aşırı derecede stresli canlılardır. Bulunduğu ortamda ki değişiklikler bile strese girmesini sağlayabilir ve tepki olarak mama yemeyebilir.

Alıştığı bir eşyanın yeri değişmiş olabilir. Ev ya da ofis içerisinde 2 kişi varken birden 6-7 kişinin olması strese girmesini sağlamış olabilir ve mama yemeyebilir. Hava almaya çıkarttınız ama dışarıda yabancılık çektiği için strese girip mama yemeyebilir. Yani kısacası bilmemiz gerekiyor ki kedimiz strese girebilmek için çok müsait canlılardır.

Tüm bunları bir kenara bırakarak olaya geniş açıdan bakalım o halde.

kedi iştah arttırma

Kedilerin İştahı Nasıl Arttırılır?

Kedimizin genel olarak bir olaydan etkilenerek strese girdiğini bu nedenle mama yemediğini kabul edelim. Aşama aşama yapılması gerekenleri inceleyelim.

Baştan Çıkartın, Mamayı Pazarlayın

Evet doğru okudunuz kedinizin mamasını kedinize bir satıcı gibi pazarlamanız gerekiyor. Genellikle kedim mama yemiyor gibi şikayeti olan kedi ebeveynleri mamayı iyi pazarlayamadığı için başarısız olduğunu düşünür.

Pazarlamada en etkili yöntem sunum şeklidir, kediler için sunum demek koku demektir. Unutmayalım ki kedilerin koku duyuları çok fazladır ve lezzetli bir kokuyu kilometrelerce öteden alabilirler :) İyi bir pazarlamayı iyi bir kedi konservesi ile yapabilirsiniz. Kedi konserveleri koku ve lezzet anlamında kuru mamadan çok daha fazla çekicidir. Kedinizin iştahını arttırmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntem kedi konservesidir.

kedim mama yemiyor

Bu tip iştah arttırma durumlarında dilerseniz konservenin çok az bir bölümünü sade olarak bir kaba dökün (1/4) geri kalan kısmını (3/4) kuru mama ile karıştırarak verin. Kuru mama ve kedi konservesinin kokusu ve lezzeti karışacağı için yemesini istediğiniz kuru mamayada biraz olsun alışmış olacaktır.

Peki Hangi Kedi Konservesini kullanmalısınız? Bu konuyla ilgili kedinizin en çok seveceği ve ona yararı olan kedi konservesini bulmalısınız. Kokusunu sevdikleri bir kedi konservesi kedinizin iştahının artmasına yardımcı olacaktır. Deneme yanılma yöntemi uygulamanız gerekebilir. Bunun için online petshop sitelerinde kedi konserveleri bölümlerinden 1-1 alarak kediniz için bir set oluşturun. Proplan kedi konservesi, royal canin kedi konservesi, nd kedi konservesi gibi kaliteli kedi konserve çeşitlerinden almaya özen gösteriniz.

kedi iştah arttırma

D Vitamini Önemli

Kediler güneşten gelen d vitaminine bayılırlar. Ev içerisinde güneş alan bir noktaya kediniz için özel bir alan yapabilirsiniz. Kediler gün içerisinde belirli vakitlerde güneş ışınları altında yalanmaya ve stres atmaya tam anlamıyla bayılırlar. Güneş altında bir süre kaldıktan sonra yalanma sırasında bol su tüketen kedilerin iştahı açılır ve güneşlenmenin ardından harika bir mama yemeye hazır hale gelirler.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
14
6
5
6
1
5
1
4
 • ben kedimin mamasına ona özel çorbalardan alıp döküyorum. O zaman zevkle yiyor :)

  3 yıl önce
 • Kedim 1-2 gündür mamasını düzgün yemiyor evde kısmi olarak mobilya değişimi yaptık. Burda yazdıklarınıza göre bundan dolayı mamasını yemiyor o halde. Sizce biraz daha beklemelimiyim yoksa konserve mama vermeli miyim?

  3 yıl önce
 • misafir

  Kedim nasıl desem çok sevdirt miyor kendisini sanki evcil değil gibi sadece uykusu geldiğinde kucağıma geliyor

  3 yıl önce
 • misafir

  Kaliteli kuru mama alıyorum,küçük poşetlerde alıyorum,üç dört çeşit alıyorum,hepsini ayrı kapkara koyuyorum,hangisini tercih ettiklerine bakıyorum.

  3 yıl önce
 • misafir

  Beni sürekli mama kabına götürüyor bi şey anlatmak istiyor ama anlamıyorum. Bu arada en kaliteli mamaları alıyorum. Yememe sebebi yok bana göre

  3 yıl önce
 • misafir

  Annem bizde iki hahta once aldik yavrucagi iki kardesi olmus kalp yetmezliginden bizimkide rahatsizlanmis cok korktuk simdi birraz iyi istahsiz annede saten hic emzirmemis ondan zayif toparlarmiki bizi uzuyor siz ne onerirsiniz tesekkurler

  3 yıl önce
 • misafir

  Kediler mama yiyeceği zaman sizi yanına götürüyorsa beni şimdi sevebilirsin demek istermiş..

  3 yıl önce
 • misafir

  Kedim 5 aylık yeni aldım 1 hafta oldu ama mama çok az yiyor 2 gündür hiç yemiyor ne yapmalıyım

  2 yıl önce
 • misafir

  Kedim 5 aylık 1 hafta. Oldu ben alalım ama mama yemiyor ne yapmalıyım

  2 yıl önce
 • misafir

  Kedimiz 8 aylık 20 gündür çok az yiyip,devamlı uyuyor..birkaç gundur hiç yemiyor gibi..Cok haraketli, devamlı oyun yaparken. Simdicdevamli uyuyor..Ne yâpmaliyiz..veteriner kızgınlık dönemi dedi ama evden dışarı çıkmıyor..

  2 yıl önce
 • misafir

  Kedim yemek yemiyor süt filan veriyorum içmiyor arada bir biraz su içiyor. Çiğ tavuğu cok severdi onu da yemiyor veterinere götürecek durumumuz yok lütfen yardım edin evde nasil iyilestirebilirim

  2 yıl önce
 • misafir

  Kedimiz evde bir cisim yutmuş ve midesi tıkanmış olabilir lütfen ona dikkat edelim veterinere götürmeniz gerekebilir

  2 yıl önce
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir