Kediniz için Zararlı Bitki ve Çiçekler

Kediniz için Zararlı Bitki ve Çiçekler
bipetnet

BiPet Editörü

Kediler evdeki eşyalarla oynamaktan oldukça zevk alan hayvanlardır. Eşyalarla ve ip yumaklarıyla oynadıkları kadar evde yetiştirmiş olduğunuz bitkilere de yönelebilirler. Evde yetiştirilen bitki ve çiçekler, kediler için oldukça yüksek risk taşır. Bazı çiçekler ve süs bitkileri onların zehirlenmesine bile neden olabilir. Kedinizin yetiştirdiğiniz bitkilerle ilgilenmediğini düşünerek rahat davranıyor olabilirsiniz. Ancak kedinizi yalnız bıraktığınız anlarda bu bitkilerin yapraklarını yiyebilir, saksıların alt tabakalarından biriken suyu içebilirler. Bitkilerinizin sağlıklı büyümesi için ilaçladığınız toprağı karıştıran kediniz, bu ilaçlardan ve bitkiniz için gerekli olan kimyasallardan etkilenebilir. Bu kedilerinizde karın ağrı, ishal, parazit oluşumu gibi hastalıklara neden olabilirken zehirlenme vakalarının olmasına da yol açabilir.

Nasıl Korunur?
Yetiştirdiğiniz çiçek ve süs bitkilerinin kediniz için zararlı olduğunu bildiğiniz halde yine de o bitkilerden vazgeçemiyorsanız ve yetiştirmeye devam etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacaktır. Öncelikle zehirli etkisi bulunmayan bitkileri seçmeye özen göstermelisiniz. Sağlıklı olması için ilaçladığınız bitkilerinizi kedinizin bulunduğu bölgelerden uzaklaştırmalısınız. Kimyasallar dışında zehirleyici etkisi olmayan bitki ve çiçekleri, ilaçlama yaptığınız günden birkaç gün sonra kedinizle aynı ortama sokabilirsiniz. Bitkileri kedinizin ulaşamayacağı yükseklikte koymanız pek mümkün olmayacaktır çünkü kediler genellikle evin ev yüksek yerlerinde dolaşmayı sever. Dolap üzerleri, kapı pervazları gibi yerlere erişebilen kedilerden bitkileri saklamak, onları ayrı bir odada tutmak ile mümkün olacaktır. Kediler için zararlı bitkiler sandığınızdan daha fazla olabilir. ‘Bu çiçekten zarar gelmez, bu süs bitkisi nasıl bir etki yaratabilir ki.’ dediğiniz birçok ev bitkisi sandığınız kadar masum olmayabilir.

Zararlı Çiçek ve Süs Bitkileri
Kedi bakımı, kolay gibi görünen ancak sanılanın aksine oldukça zor olan bir iştir. Kedilerin bitkilerle olan münasebeti düşünüldüğünde zararı olacak bitkileri şu şekilde sıralamamız mümkün: Atatürk çiçeği, caladium, cordatum, çiğdem çiçeği, çin yeşili, difenbahya, çoban çiçeği, iris, lale, epipremnum, glayöl, dracanea, narsis, kalanchoe, lilyum, siklamen, kuşkonmaz, ortanca, synogium, sümbül, şeker sarmaşığı, scindapsus. Bu bitkiler evlerde en çok yetiştirilen ancak kediniz için zehirli etkisi olan bitkilerdir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir