Kedinizi Ne Zaman Kısırlaştırmanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Kedinizi Ne Zaman Kısırlaştırmanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?
bipetnet

BiPet Editörü

Yavruyken edindiğiniz ilk kedinizin kısırlaştırılması gerektiğini biliyor ama bunu ne zaman yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızda bununla ilgili merak ettiklerinizi paylaşıyor olacağız. Kedi kısırlaştırma hem kediniz hem de sizin rahatınız için gerekli bir işlemdir. Bu işlemin zamanlaması da kedinizin cinsiyetine göre değişir.

 

Veterinere Düzenli Olarak Gidin

Kedinizin rutin kontrollerini aksatmadan gerçekleştirmelisiniz. Bu, sevimli dostunuzun olası hastalıkların önüne geçmesini kolaylaştırmakla kalmayacak ayrıca hekiminin kedinizi gözlemlemesini ve birkaç muhtemel tavsiyede bulunmasına vesile olacaktır.

Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı

Bu işlem için yaygın uygun süre erkek kediler için altı aylık olduğu zamanlardır. Bunun nedeni daha hiç kızışmadığı için strese girmemiş ve huy değiştirmemiş olmalarıdır. Kızışmış kedilerin huyları olumsuz yönde değişebilmekte ve daha hırçın olabilmekteler. Dişi kediler için ise bu süre, yaygın olarak dört ya da beş aylık oldukları zamanlardır. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı, dişi kedinizin kesinlikle kedi kızgınlık döneminde kısırlaştırılmamasıdır. Bunu konuya ayrıca dikkat etmeli ve veteriner ile görüşmeleriniz sonucunda belirlenen en iyi zamanda uygulamalısınız.

Mutlu, Hareketli, Sağlıklı Kediler

Kısırlaştırmak, evcil hayvanlarınızın daha sağlıklı ve dolayısıyla daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Bazı belediye kuruluşları bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebliyorlar. Ancak benim içime pek sinmez ben özel sağlık kuruluşlarından yanayım derseniz kedi kısırlaştırma fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapıp, en uygun ve güvenilir veterinere ulaşıp kedinizi onlara teslim edebilirsiniz. İşlem öncesinde ve sonrasında veteriner size gereken bilgileri verecek ve konuya hakim olmanızı sağlayacaktır. Kısılaşan kedinizin bakımı için dikkat edilmesi gereken detaylar var ise yine veteriner hekimden en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

Peki Ya Sonra?

Kısırlaştırılan her kedi, cinsiyeti ne olursa olsun daha oyuncu ve hareketli olur. Kızgınlık döneminde evden kaçmasını ve dışarıda alışkın olmadığı bir hayatla karşılaşmasının önüne geçmiş olursunuz. Erkek kedilerin evinizi dağıtmasını ve pisletmesini engellersiniz. Tüm bunları en fazla bir saat sürecek olan kısırlaştırma işleminden sonra kazanıp, o evinize neşe katmayı sürdürüken siz de onunla eğlenceli vakit geçirmenin tadını çıkartırsınız.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir