Kedinizin Asla Yememesi Gereken Yiyecekler

Kedinizin Asla Yememesi Gereken Yiyecekler
bipetnet

BiPet Editörü

Kedi dostlarımızın vücutları, sindirim sistemleri bize göre çok farklı. Dolayısıyla bizimle aynı şekilde beslenmemeleri gerekiyor fakat maalesef, insanlarla beraber yaşadıkça onların da yeme alışkanlıkları değişebiliyor. Bu tip durumlarda önlem almanız ve ona zarar verecek yiyecekleri ne olursa olsun vermemeniz gerekiyor.

Peki hangi yiyecekler kediler için zararlı? Kedilerin neleri yememesi gerekiyor?

Çikolata
Küçük bir çikolatanın bile kediler için ölümcül olabileceğini biliyor muydunuz? Çikolatada yer alan Theobromine adlı bir alkalaid madde yüksek derecede toksin içeriyor ve kedilerin kalp krizi geçirmesine neden olabiliyor.

Köpek Maması
Birçok aile, eğer hem kedi hem de köpek sahibiyse onlara aynı mamaları sunuyor fakat aslında köpek maması kediler için hiç uygun değil ve kesinlikle verilmemesi gerekiyor.

Süt
Sanılanın aksine kediler süt içen, süt seven canlılar değiller ve yavruluk döneminden çıktıktan sonra, laktoz sindirimine karşı yeteneklerini de kaybederler. Mecbur kalmadıkça bir kediye asla süt vermeyin!

Avokado
Muhtemelen bunu aslında siz de tüketmiyorsanız ama yine de aklınızda bulunsun; avokado yemesi kedinin anında kusmasına ve ishal olmasına sebep olur.

Soğan ve Sarmısak
İnsan için bir o kadar yararlı olan soğan ile sarmısak, tam aksine kediler içinse çok sayıda toksin içeriyor.

Çiğ Yumurta
Özellikle yavru kediler için çiğ yumurta ciddi sağlık problemlerine, gıda zehirlenmesine yol açabiliyor.

Çiğ Balık
Çiğ balık içerdiği enzimler nedeniyle kedileri zehirleyebiliyor ve vücuttaki B vitaminlerini yok ediyor. Hatta size tavsiyemiz, genel olarak çiğ et vermekten kaçınmanız yönündedir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir