Kedinizin Stresli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedinizin Stresli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
bipetnet

BiPet Editörü

Kediler değişikliklerden ve yabancı şeylerden çok kolay etkilenir. Bu da onlar üzerinde stres yaratır. Stresli olduğunu size belli eden kedinizi anlamanın pek çok yolu vardır. Kediler stresli olduklarında davranışları değişir. Taşınma, eve yeni bir evcil hayvan gelmesi, hastalıklar, sizin yaşadığınız gerginlikler, ilgisizlik, sevgi eksikliği gibi durumlarda kendilerini kötü hisseder ve stres yaşarlar. Yaşadıkları bu stresi konuşarak olmasa bile çeşitli yollarla anlatırlar.

 

İdrar Sorunları
Kedininiz stresli olduğunun belirtilerinden biri normalde yapmadığı halde kumunun dışına tuvaletini yapması ya da idrarını püskürtmesidir. Gergin olduğu durumlardan gerçekleştirilen bu davranış, kedinin stresli olduğunu ve kendini rahatlatmak için koku ile işaretlediğini gösterir. Kendi kokusunun etrafta olması, kediyi rahatlatır.

Kendini Temizlemesi
Stresli kediler kendilerini takıntılı bir şekilde aşırı yalayarak yer yer tüylerin dökülmesine sebep olabilir. Kendi temizliği kendisi için çok önemli olduğu için, kendisini temizlemeyen bir kedinin de stresli olduğu anlaşılabilir.

Davranış Sorunları
Kediler stresli olduklarında; saklanma, tepkisiz davranma, saldırganlaşma, aşırı uyku ve iştah artışı gibi belirtiler gösterebilir. Bu durum kedinin stresli olduğunu gösterir. Bunun dışında kendisi haricinde etraftaki nesneleri de yalaması stres altında olduğunu gösterir. En önemlisi yenmeyen nesneleri çiğnemeleri de bize bir sorunları olduğunu anlatır. Örneğin kumaşları çiğnemeleri kedinin stresli olduğunun bir belirtisidir.

Diğer Belirtiler
Kedinizin vücut ısısı normalde yüksekse, bu da stres altında olduğu için olabilir. İştah artışından kaynaklanan yerli yersiz kusma da bu belirtiler içindedir. Aşırı salya üretmesi de onun stres altında olduğunu gösterir.

Evimizin göz bebeği küçük dostlarımızın yaşadıklarını fark etmesek bile onların bize anlattıklarını anlamaya çalışmalıyız. Bizlerden farklı olan anlatım şekillerine dikkat etmeli ve onlarla ilgilenmeliyiz. İdrar sorunları, aşırı yalanma ya da hiç yalanmama, saklanma, saldırganlaşma, iştah bozulması, aşırı uyku, aşırı salya gibi belirtilerle stresli olduklarını anlatırlar. Yapılması gereken onların bu belirtilerine dikkat edip, sorunlarına kulak vermek ve onlara ilgi ve sevgi gösterip onların stresi ve gerginliklerini atlatmaya çalışmalarına yardımcı olmaktır. Sabırlı olmak ve onları zorlamamak gerekir, aksi takdirde üzerilerinde baskı oluşacağından daha da kötü etkilenirler

 

 

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir