Kediye Süt Verilir mi?

Kediye Süt Verilir mi?
bipetnet

BiPet Editörü

Bu soruya olumlu yanıt vermek zor çünkü aslında kediler için süt ve süt ürünleri oldukça zararlı.

Kediler süt içer mi?
Kediler sadece yavruyken süt içerler ve büyüdüklerinde sindirim sistemleri değişir, artık vücutları sütü kabullenmez. İnek, keçi veya koyun sütü fark etmeksizin, sütteki laktoz ve yağ, kedinin sindirim sisteminde sorunlara yol açabilir. Süt içen kedi, kusmaya başlayabilir veya ishal olabilir.

‘Kedime süt vermeli miyim?’
Kedinize mecbur kalmadıkça süt vermeyin, eğer illa vermeniz gereken bir durum varsa da mümkünse yağsız-laktozsuz olanlar ıtercih edin. Veteriner hekim Cailin Heinze bu duruma dair açıklamalar yaparken, kedilerin sütten kendilerine faydalı olacak hiçbir besin almadığını dile getiriyor. Ona göre, kediler için süt yüksek kalorili sudan başka bir şey değil.

Uzman veterinerler, kedilerin gün içinde gereksiz besinlerden 20-30 kaloriden fazlasını almaması gerektiğini söylüyor. Bunlara insanların yediği tüm yiyecek ve içecekler dahil. Sütte ise bardak başına 83 kalori yer alırken, bu kedi sağlığını tehdit eden bir durum.

Standart inek sütlerinde yer alan laktoz, kedilerin sindirim sistemi için ciddi derecede zararlı ve şişkinlik, gaz gibi sorunlara da yol açıyor. Unutmayın ki kediler etobur hayvanlar ve süt, onlar için sadece yavruluk döneminde anneden alınacak bir besin.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir