Kısırlaştırma Sonrası Kedilerde İyileşme Süreci

Kısırlaştırma Sonrası Kedilerde İyileşme Süreci
bipetnet

BiPet Editörü

Bir kediniz varsa küçüklüğünde pek sıkıntı çıkarmaz. Büyümeye başlayıp, cinsel olgunluğa ulaşmaya başladığı zaman zor günler geçireceksiniz demektir. Bir kedi cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra sık sık kızgınlık dönemine girer. Bu kızgınlık dönemi yaşanılan coğrafya, iklim özellikleri ve güneş ışığına bağlı değişiklikler göstermektedir. Kuzey yarım kürede genellikle ocak ayı ile eylül ayı arasında, emzirme ve hamilelik geçirmediği her dönem 14-21 günde bir kızgınlık dönemine giren dişi kediler, bu kızgınlık döneminde aşırı miyavlar, mobilya ve insanlara sürtünürler. Kediniz size sürtünüp sürekli ilgi bekliyorsa, iştahı azalmışsa, sık sık idrar yaşıyorsa kızgınlık dönemine girmiş demektir.

 

Kedilerde Kısırlaştırma
Kızgınlık dönemi geçiren kedinize hiçbir müdahalede bulunmayıp bu sürecin kendiliğinden geçmesini beklemek hem kediniz hem de sizin için çok sıkıntılı olacaktır. Kedinizin bu dönemlerinden kurtulması için en kesin çözüm kedi kısırlaştırma yöntemi olacaktır. Dişi kedilerde iki türlü kısırlaştırma yöntemi vardır. Bunlardan ilki, yumurtalıkların bırakılarak sadece rahmin alınmasıdır. Bu yöntem ile kediniz cinsel hayatına devam eder, gebelik süreci ortadan kalkar. Kedinizin cinsel hayatını tamamen bitirmek istemiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Fakat bu yöntem pek tavsiye edilmez. Çünkü yumurtalıklar alınmadığı için yumurtalarda meydana gelen kist, iltihaplanmalar sonucu kedinizde ciddi genital sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Dişi kedilerde ikinci kısırlaştırma yöntemi yumurtalıklar ve rahmin tamamen alınmasıdır. Bu operasyon sonrası kediniz hamile kalmadığı gibi cinsel istek de duymayacaktır.

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi, dişi kedilerinkine kıyasla daha kolay yapılmaktadır. Erkek kedilerde bir saat süren kısırlaştırma operasyonu dişi kedilerde 3-4saat sürmektedir.

Kısırlaştırma sonrası bakım
Kısırlaştırma operasyonu sonrası özellikle dişi kedilerin bakımı çok önemlidir. Operasyon sonrası yara üstüne koyulan bez ve dikişler kedinizi rahatsız edecek, kediniz ağzı ile bu bezi çıkarmaya çalışacaktır. Bunu önlemek için ağzına huni biçiminde bir ağızlık takılabilir. Operasyon sonrası çok halsiz olan kedinin iyileşmeye başlaması sonrası çok hareket etmemesi gerekmektedir. Bu konuda sahiplerine büyük görev düşer.

Özellikle kendine gelene kadar kedinizi sık sık kontrol etmelisiniz. Yarı baygın halde olduğu için bilinçsiz bir harekette bulunarak kendine zarar verebilir. Ayrıca operasyon sonrası dinlenebileceği rahat bir ortam oluşturmalısınız. Ağır kokular ve gürültü kedinizin dinlenmesine olanak vermeyebilir. Dikkat edilmesi gereken bir konu da, operasyon sonrası kedinizin kaybettiği suyu tekrar kazanması ve rahat sindirmesi için kuru mama yerine yaş mama vermelisiniz. Kısırlaştırma sonrası bakımına dikkat etmezseniz kediniz kalan hayatını kızgınlık döneminden daha zor geçirmek zorunda kalabilir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir