Kokulu Mumlar Kedilere Zarar Veriyor

Kokulu Mumlar Kedilere Zarar Veriyor
bipetnet

BiPet Editörü

Çeşitli sebeplerden ötürü bugüne kadar hemen hemen herkes evinde kokulu mum kullanmıştır veya en azından bir kere olsun denemiştir. Odayı hoş bir kokuyla kaplayan bu mumlar, kimi zaman da romantik bir yemek için harika ambiyans yaratıyorlar. Kokulu mumların satışları da son yıllarda artarken, bu ürünlerin kediler için aslında zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

Kokulu Mumun Zararları
Kokulu mumlar pek çok evde zevkle kullanılıyor fakat aslında yaydıkları duman, tıpkı sigara gibi zehirli toksinler yayıyor. Özellikle kullandığınız düşük kaliteli mumlar hem size, hem ailenize ve hem de kedinize zarar verebilir.

Sorun şu ki, birçok yaygın mum markası ürünlerinde petrolden imal edilen parafin maddesini kullanıyor ve bunlar hiç de çevre dostu değil. Asit ve zehirli toksinler yayan bu kokulu mumlar sağlığı tehdit ediyor.

Aynı zamanda, üreticilerin bu mumlara daha dolgun ve hoş bir görünüm vermek için hayvan yağı kullandığını biliyor muydunuz? Hatta direkt soralım, evinizde hayvan yağı yakmak ister misiniz?

Parafin maddesi aynı zamanda kozmetik ürünlerinde, gıdalarda da kullanıyor ve bunun sebebi kullanımı rahat, ucuz bir madde olması. Parafin içeren kokulu mumları yaktığınızda, hem siz, hem de kediniz ciğerlerine mazot dumanları çekmiş olacak. Çeşitli sağlık uzmanları da bu dumanların solunmasının zararlarına değinirken, havaya yayılan toksinler ev içineki herkesin sağlığını tehdit etmekteler.

Dolayısıyla, her ne kadar kokulu mumlar hoş ürünler olsalar da, sanılanın aksine sağlığı tehdit ediyorlar. Hem kendi sağlığınız, hem de kediniz için bu ürünlerden uzak durmaya çalışın.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Kedi Bakımı Konusunda Destek Mi Lazım?

Daha önce diğer mamaları deneyen kedi sahibi Bi'pet üyelerine soru sorabilirsin

SORULARA GİT +
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir