POLİDAKTİLİK KEDİLER 

POLİDAKTİLİK KEDİLER 
serdar tezgel

BiPet Üyesi

 

Genetik mutasyonu olmayan normal kedilerin ön patilerinde 5’er, arka patilerinde 4’er parmak olmak üzere toplamda 18 parmak vardır. Ancak bazı kedilerde görülen budurum,  bilimsel adıyla polidaktilite, bu sayının yükselmesiyle sonuçlanır. Polidaktili tek bir cinsiyete veya cinse ait bir durum değildir  fakat dünyanın bazı bölgelerinde daha yaygın olarak görülmektedir.

polidaktili insanlarda veya başka hayvanlarda görülebilen bir genetik mutasyondur. Baskın  bir gen olduğu için, ebeveynlerinden biri polidaktili olan yavru kedilerin aynı genetik mutasyonla doğma ihtimali yüzde 40 ila 50 arasındadır.

polidaktili  olmak kedilerde genel olarak bir  sağlık problemi oluşturmaz. Fakat kedi dostunuzun  yine çok parmaklı olmasına  sebep olabilen radyal hipoplazi hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Bu hastalık kedilerde kemik yapısının az veya yamuk gelişmesiyle sonuçlanır. Bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir.

Polidaktilite, kedilerin normalden daha geniş patilere sahip olmalarına ve fare ve haşere gibi canlıları yakalamada daha yetenekli olmaları ve  açık denizlerde seyreden gemilerde daha dengede durabilmelerine yarar. Bu durum onları denizciler arasında popüler hale getirmiştir.

 

BONUS BİLGİ

1930’lu yıllarda bir gemi kaptanı olan Stanley Dexter, yazar Ernest Hemingway’e polidaktili olan bir yavru kedi verdi. Kedilere düşkünlüğüyle bilinen yazar, Snow White ismini verdiği kedisiyle beraber birçok polidaktili kedilere de sahiplik yaptı.

Hemingway’in günümüzde müzeye çevrilen Florida’daki evinde -bazıları Snow White’ın soyundan gelen- 50 civarında polidaktili kedi yaşıyor ve hepsi kültürel miras olarak koruma altına alınmıştır.

 

 

 

 

 

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir