Scottish Fold

Scottish Fold

İlk Scottish Fold olarak kabul edilen susie 1961 yılında Iskoçya'nın Tayside bölgesinde çoban bir çift olan William ve Mary Ross tarafından keşfedildi. Kedinin annesinin kulaklarının normal olduğu fakat babası bilinmemekteydi. Susie’nin yavruları olduğu zaman ikisi de kıvrık kulaklı olduğu görülmüştür. Ross yavrulardan birini beslemeye karar verir adını Snooks koyar daha sonradan Ross bu cinsi geliştirmeye karar verir. Scottish Fold ilk olarak cins olmayan kedilerle çiftleştirildiğinden kedilerin bazıları kıvrık kulak bazıları ise normal doğmaktaydı.

Bu türe isim verirken ilk olarak sarkık kulaklarıyla bilinen american fuzzy lop tavşanlarından esinlenilerek lops adını vermişlerdir. 5 yıl sonra 1966 yılında kedi yarışmalarına götürülen kıvrık kulaklı kediler İskoçya’da yetiştirilmeye başladığı için adları Scottish Fold olarak değiştirilir. 

scottish fold
Yine 1966 yılında GCCF (Governing Council of The Cat Fancy)’e kayıt edilmiştir. 1967 yılında ise ross genetisyen Pat Turner ile görüşür ve ve çoğaltım onun gözetiminde ilerlemeye başlamıştır. 3 yıl içinde 42 kıvrık kulak yavru elde etmişledir aynı zamanda uzun tüylü Scottish Fold’lar elde etmeye başlamışlardır. Ancak 1970’ de kedilerin kaydı durdurulur ve bunun sebebi olarak kulaklarının kırık olmasının bir mutasyondan kaynaklamasıdır hatta bazı kediler sağır bile doğmuştur. Bu Scottish Fold için büyük bir darbe olmuştur çünkü bir daha kedi ırkı olarak yer alamayabilirdi. Bu yüzden hemen bir bilim adamı olan dr. Neil Todd ile anlaştılar ve ona 3 yavru gönderdiler. Dr. Neil kırık hemen kırık kulak mutasyonu ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Ancak araştırmayı bir süre sonra son verme kararı aldı ve yavruları evlat edindi ancak kedilerden birini Salle Wolfe Peters adında birine verir bu kişi Scottish Fold’ların Amerika’da gelişmesinde büyük rol oynayan bir isimdir.

scottish fold

Kediler Amerika’da çok sevilmeye başlanmıştır ama hala bir tür olarak kabul edilmemektedir. Daha sonra 1978 ylında yapılan bir yarışmada Scottish Fold’lar yarışmayı şampiyonluk statüsünü kazanır ve CFA tarafından kabul edilir. Amerika’da en popüler kedi ırkları arasına girer ve bir çok kedi kuruluşuna kendini kabul ettirir. Ancak hayla tartışmalara konu olan bir kedidir. Çünkü bazı araştırmacılar ve veterinerler hala bu kedilerin mutasyon yüzünden kulaklarının ve kemiklerinin kıvrık olduğunu yaşamları boyunca acı çektiklerini ve üretilmemesi gerektiğini savunmaktadır.

Ama üreticiler ve Scottish Fold sahipleri bu kanıtları olan iddiaları yalanıyor Scottish Fold’ları british shorthair’lerle çiftleştiğinde hiç kulakları kırık olsa bile kemiklerinde sorun olmadığını savunmaktadır. Ne yazık ki  Hala tartışmalara sebep olan bu ırkın üretimi sonlanıp sonlanmayacağı bilinmemektedir.

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
1
0
0
1
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir