Scottish Fold Eklem Rahatsızlıkları

Scottish Fold Eklem Rahatsızlıkları

BiPet Üyesi

Günümüzde en popüler kedi türeleri arasında yer alan Scottish Fold kedi cinsinin kıvrık kulakları hepimizin dikkatini çekmiştir. Özellikle sakin yapıları ile birçok kişinin evinde beslemeyi istediği tatlı mı tatlı küçük panda gibi bir kedidir kendileri :D Tabi bu kedilerinin ününün başka bir nedeni ise sosyal medyadır bu kedilerin üzgünmüş gibi duran sevimli görünüşleriyle fotoğraflar çekip beğeni toplamak kolaydır. Ama aslında bu kedilerin o sevimli kıvrık kukalarının ardında büyük bir rahatsızlık yatmaktadır. Kıvrık kulaklı olamasını sağlayan gen FD genidir bu gen yüzünden bu kedilerde osteokondrodisplazi hastalığı oluşur.

scottish fold eklem rahatsızlığı

Bu hastalığı benzeri insanlarda da görülür. Kemik deformasyonları kısa şekli bozulmuş uzuvlara ve kalın, esnekliğini yitirmiş bir kuyruğa yol açmaktadır. Bu hastalık yüzünden yürüme koşma gibi basit şeylerde acı çekmektedirler bu yüzden fazla hareket etmezler. Tüm kediler gelişim dönemine girişinde kıkırdakları yumuşaktır. scottish fold ‘un da kulakları tamda bu dönemde kıvrılır. Özelikle bu dönemde bir yerlerden atlama gibi hareketlerde eklem yerlerinde yamukluklar olabilir. Bazı insanlar ve kedi yetiştiricileri iki Scottish Fold çiftleşmesinden oluşan yavruların sadece bu rahatsızlıklardan etkilendiğini ancak Scottihs Fold kedileri ile British Shorthair kedilerinin çiftleştiğinde onların hastalığı taşımadığını söylemektedir tabii ki bu biraz şanstır genlerlede ilgilidir. Scottish Fold ve British Shorthair kedilerinin çiftleşmesinden ortaya çıkan yavruların yarısı kıvrık kulak yarısı ise normal doğacaktır. Bazı araştırmacılar ve veterinerler bunun mümkün olmadığını kıvrık kulaklı olmanın hastalığın ilk belirtisi olduğunu savunmaktadır. Bu yüzden bu kedilerin üretiminin derhal durdurulması ve alımının teşvik edilmemesi gerektiğini bir çok ülkede savunulmaktadır.

scottish fold eklem rahatsızlığı


Hastalık Nasıl Teşhis Edilir?
Scottish Fold Kedinizin hata olup olmadığını anlamak için öncelikle muayene yapılması gerekmektedir. Kuyruk ve ayaklarının röntgeni çekilip incelenmesi gerekmektedir. Diğer kedilere göre daha kısa bacak ve kemik boyları, patilerinde deformasyonlar. Kısa ve esnek olmayan bir kuyruk ve tatbiki yürümekte zorluk çekme hareket etmekten kaçınma gibi durumlar eğer bu durumlardan bir tanesi ve ya bir kaçı kedinizde var ise bir veterinere götürüp röntgen çektirilmesini isteyin.

scottish fold eklem rahatsızlığı

Tedavisi Var Mıdır?
Ne yazık ki bu genetik hastalığı iyileştirmek için bir tedavi geliştirilmemiştir. Uygulanabilecek tek tedavi yöntemi bu hastalık yüzünden meydana gelen ağrıları hafifletmek adına olacaktır. Aynı zamanda eklem ve kıkırdakları güçlendirmek ve olabilecek deformasyonları önlemek adına veteriner kontrolünde Glikozamin, Kondrotin Sulfat, Hyaluronik Asit gibi kıkırdak ve eklemleri güçlendirebilecek ürünler kullanılabilir. Unutmayalım ki scottish fold kedi cinsi çok özeldir ve özenli bir şekilde bakılması gerekir, besleyebileceğiniz en nazik, duygusal ve hassas bir kedi türüdür.

Peki siz scottish foldların eklem rahatsızlığıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
2
0
  • misafir

    neden normal kedi sevemiyorsunuz onların canı çok yanıyor yapmayın

    3 yıl önce
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir