Scottish Fold Kedi Bakımı 7 İpucu

Scottish Fold Kedi Bakımı 7 İpucu

Scottish fold dostlarımız minik kulakları yumuşacık kürkleri ve tıpkı oyuncak bir ayıcığa benzeyen yüz ifadeleri ile Dünya üzerinde en sevilen ırklardan biri. Ancak onları bu kadar güzel ve çekici kılan özellikleri aynı zamanda onların en hassas yanlarını oluşturuyor. Scottishler kedi dünyasının en ama en hassas ırklarından biri. Öyle ki ihtiyacı olan özel bakım sağlanmadığında sağlık sorunları yaşaması da kaçınılmaz olabilir. EnBilgili Blog scottish fold kedi bakımında ihtiyacınız olacak 10 özel ipucunu açıklıyor!

scottish fold kedi cinsi

1- Scottish fold kedileri ilk bakışta diğer tüm kedilerden ayıran kırık kulakları genetik bir bozukluktan kaynaklanır. Eklemleri etkileyebilen bu ciddi rahatsızlıktan her scot aynı derecede etkilenmeyecektir. Ancak yavruluk döneminden itibaren hastalığın takibi her scottish fold için eşit derecede önemlidir.

2- Glukosamin en önemli başucu takviyeniz olacak! Eklem rahatsızlığından etkilenmemiş olsa dahi dostunuzun eklemlerinin sıradan kedilerden farklı olduğunu unutmayın. Kullandığınız mamalarda eğer bulunmuyorsa günlük glukosamin desteğini dışardan vermeniz sağlığında önemli bir fark yaratır.

3- Hafif basık yüzleri solunum yollarını hassas kılan bir fiziksel özellikleridir. Toza karşı oldukça duyarlı olan scottish fold kedilerin yaşadıkları çevrenin temizliği ve tuvaletleri için tozsuz kumlar kullanılması önemlidir.

4- Öne doğru eğimli kulakları kulak kanallarının temiz kalmasını zorlaştırabilir. Kendileri oldukça titiz olsalar da bu kulak yapısı kirleri içine hapsetmeye meyillidir. Bu yüzden en az haftada bir kulakları kontrol edilip kediler için özel olarak üretilen kulak temizleyici solüsyonlar ile temizliği yapılmalıdır.

5- Oldukça büyük ve yanlara doğru geniş kafa yapıları mama yemeyi ve su içmeyi kullanılan kabın şekline göre kolaylaştırabileceği gibi zorlaştıradabilir. Oval ve fazla yüksek olmayan geniş mama su kapları scottish fold kediler için en iyisidir.

scottish fold kedi cinsi

6- Yapıları gereği oldukça sakin olan scottish foldlar tembelliğe ve hareketsizliğe oldukça yatkınlardır. Onu aktif tutmak için düzenli oyun rutinleri oluşturmanız gerekebilir.

7- Scottish fold kedilerin tüy yapıları ipek gibi ince ve narindir. Tüylerine uygun bir tarak kullanılmadığı taktirde tüyleri kolayca kırılıp kopabilir. Yine tüylerinin bu denli nazik olması yalanma yolu ile diğer kedilerden daha fazla tüy yutmalarına sebep olabilir. Düzenli malt kullanımı minik dostunuzun midesini rahatlatır ve sindirim sisteminde oluşabilecek tıkanıklıkları engeller!

scottish fold kedi cinsi

Minik kulaklı şirin dostlarımız olan Scottish Fold kedilerin bakımına dair en önemli ipuçlarını okudunuz! EnBilgili blogun bu yazısından hayatını scottish fold kedisi ile paylaşan diğer tüm dostlarınızı da haberdar etmeyi unutmayın!

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
1
“Scottish Fold Kedi Cinsi” diğer yazılarımızı inceleyin
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir