Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold dünyaca bilinen ve en sevilen tür olmasından dolayı birçok kişi bu kedilere hayrandır. Yuvarlak kafası, orta boyu ve tatbiki de kendi türüne has kıvrık kulakları ile oldukça ilgi gören bir tür dür. Genel olarak sakin ve uysal olan bu tür bahçesiz bir evde tek yaşayanlar için çok uygun olduğu söylenir. Aynı zamanda çevresine kolayca adapte olabilirler mobilyaların üstüne çıkıp eşyaları fırlatmak gibi huyları pek yoktur. Sahibine oldukça düşkündür özelikle Sahibinin çevresinde dolanmayı onla vakit geçirmeyi hatta sahibinden ilgi görmek için okuduğu kitabın üstüne yatmayı çok sever. Onunla oyunlar oynamanız onun çok hoşuna gidecektir. Özellikle akıl oyunlarıyla ona bir şeyler öğretebilirsiniz.

scottish fold özellikleri ve bakımı

Genelde gri ve beyaz tonlarında bilinen bu tür günümüzde birçok rengi vardır. Kulaklarının bu şekilde kıvrık olmasının sebebi ise kedinin eklem yerlerini etkileyen bir rahatsızlıktır. Osteokondrodisplazi isimli bu rahatsızlığın benzeri insanlarda da görülmektedir. Bu rahatsızlık TRPV4 genindeki mutasyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Kıkırdak ve kemik deformasyonlarına yol açmaktadır ve bunun en belirgin özelliği kırık kulaklı olmalarıdır. Ama işin gözle görülmeyen tarafında ise bu kedilerin ön ve arka patileri hatta kuyruklarının bile kıvrık olabilmesidir. Bu yüzden bu kedilerin beslenilmesini dünyada bir çok hayvan kuruluşu tavsiye etmemekle birlikte üretiminin durdurulması konusunda çalışmalar yapmaktadır.

scottish fold özellikleri ve bakımı

Bu kedilere bakarken veteriner kontrollerinin asla ama asla aksatılmaması gerekmektedir. Genelde scottish fold kedinizin kulağıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamaması adına her gün düzenli kulak ve diş temizliğini yapın evet diş ve kulak bakımı kediniz ve sizin için de zor olabilir ama onu küçüklüğünden alıştırmayı başarırsanız sizin için daha kolay olabilir.

Vücut Yapısı
Scottish Fold ortalama yaşam süreleri 13 ile 15 yıl aralığındadır. Ama kolayca hastalanma ve ya eklem yerlerini incitme riski vardır.  Bu kedilerin zaten kıkırdağıyla ilgili sorunlar var ve büyürken kemiklerini daha iyi gelişimi açısından kaliteli mamalar alabilirsiniz.  Bacakları diğer kedilere göre daha kısadır. Genelde vücut yapısı british shorthair kedi cinsine benzer kaslı ve geniş omuzlar yuvarlak bir kafası vardır.

Tüy Yapısı Ve bakımı
Scottish fold tüy yapısı genelikle kısa olduğu için yumuşak bir fırçayla canının yakmadan haftada 2-3 kez fırçalanması yeterli olur. Ama bu türün bir de uzun tüylü olanları var ve eğer sizinki de ondansa tüylerinin karışmaması için haftada birkaç kez yumuşak tüylü bir fırçayla taranması yeterli olur.

scottish fold özellikleri ve bakımı

PETMOJİ İLE TEPKİ VER!
0
0
0
1
0
0
0
0
Sende Yorumunu Yaz
Not: Üye girişi yapmanın ardından yazdığın her yorum sana ekstra olarak Bicoin Kazandırır.
Petler için Sosyal İçerik Platformu

bipet.net'da evcil dostunuz hakkında merak ettiğiniz tüm konular için soru cevap alanında diğer hayvanseverlerin bilgi ve tecrübelerine ulaşabilir, içerikler bölümünden küçük dostunuzun cinsine göre bir çok farklı bilgiye ulaşabilir, petinizi ekleyebilir insanlar tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Bilgiden Eğlenceye Her Şey Bi'Pet'de!

Bu internet sitesi Türkiye’nin Pet severleri tarafından tanışma ve yardımlaşma platformu olarak oluşturulmuştur.
Hata Bildir